kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

TEPTA Aydınlatma’dan 25. yıl sergisi: “Gündüz, Işık, Gece”

18 Ekim 2016

1991 yılında kurulan TEPTA Aydınlatma, 25. yılının onuruna 19 Ekim 2016 – 22 Ocak 2017 tarihleri arasında farklı mimar ve tasarımcıların “ışık” alanındaki yorumlarını “Gündüz, Işık, Gece” sergisi ile İstanbul Modern‘de bir araya getiriyor.

Küratörlüğünü Alman tasarımcı Ulrike Brandi’nin üstlendiği ve hazırlıkları yaklaşık bir yıldır devam eden “Gündüz, Işık, Gece “ başlıklı sergi için davet edilen alanında önde gelen mimar, sanatçı ve tasarımcılar sergi için yeni tasarımlar hazırladılar. Doğal ışığın yapay mekânlardaki yorumlarını sunan sergi kapsamında özel olarak tasarlanarak üretilen her bir çalışma, ışık hakkında farklı bir hikaye sunuyor.

Sergiye katılan mimar, tasarımcı ve sanatçılar arasında Refik Anadol, Emre Arolat, William Brand, Christine Brandi, Melkan Gürsel – Murat Tabanlıoğlu, Enzo Catellani, Bilgehan Şenel, Tanju Özelgin ve Önder Kaya bulunuyor.

Tasarlanan yapıtların hayata geçirilmesi için kendi alanında önde gelen firma ve üreticilerle işbirliği sağlandı. Aqua Creations, Brand van Egmond, Catellani & Smith, Lasvit ve iGuzzini gibi aydınlatma alanında gerek tasarım özellikleri gerekse ürün kaliteleri bakımından öncü olan markaların yanı sıra, Türkiye’den de pek çok yerli imalatçı proje için emek sağladı. Işık nesnelerinden ve yerleştirmelerinden oluşan bu çalışmaların konseptleri kadar üretim süreçleri de özgün hikayeler barındırıyor.

Sergiye paralel etkinlikler

Serginin açılışını takiben, sergiye paralel olarak İstanbul Modern’de bir dizi etkinlik gerçekleştiriliyor. Moderatörlüğünü Ulrike Brandi’nin gerçekleştireceği Christine Brandi, William Brand (Brand van Egmond), Pavel Krajcik (Lasvit), Manuel Marcuz (iGuzzini) ve Albi Serfaty’in (Aqua Creations) sergi süreciyle ilgili deneyimlerini aktaracağı söyleşi 19 Ekim 2016 Çarşamba 16.00-18.00 saatleri arasında gerçekleşecek.

Söyleşilerin ikincisi 1 Kasım 2016 Salı, saat 16.00-18.00 arasında Özlem Yalım moderatörlüğünde, sergi katılımcılarından mimar Bilgehan Şenel ve Önder Kaya ile gerçekleştirilecek. 3 Kasım 2016 Perşembe, saat 18.00’de de mimarlar Melkan Gürsel ve Murat Tabanlıoğlu, tasarladıkları “Thru” isimli yerleştirme hakkındaki söyleşinin konuğu olacaklar.

Etkinlik programı, İstanbul Modern Sinema bünyesinde hazırlanan ve “içinden ışık geçen filmlerin” derlendiği bir sinema kuşağı ile son bulacak. 5-6 Kasım günlerinde gerçekleştirilecek bu programda, mimarlık ve sanat dünyasından farklı ışık deneyimleri ekranda yansıyacak.