kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

TESAK yeni sezon onlarca ücretsiz etkinlikle başlıyor

30 Ekim 2017

Kadıköy Belediyesi tarafından hayata geçirilen, Kadıköy’ün yaşayan kütüphanesi Tarih Edebiyat ve Sanat Kütüphanesi’nde (TESAK) yeni sezon onlarca ücretsiz etkinlikle başlıyor.

TESAK’da geçen sezondan beri süregelen felsefe etkinlikleri bu sezon da devam ediyor. Maltepe Üniversitesi işbirliğiyle, Türkiye’deki felsefenin önemli isimlerinden Prof. Dr. İoanna Kuçuradi koordinatörlüğünde hazırlanan Edebiyat ve Felsefe Dizisi, Kasım ve Aralık aylarında her çarşamba akşamı saat 18.30’da yapılacak. Etkinlikler, 1 Kasım günü Kuçuradi’nin edebiyat ve felsefe temalı söyleşisiyle başlayacak.

Yeni sezonda programına ilk kez edebiyat da eklenen TESAK’da her perşembe edebiyat konuşmaları yapılacak. Bu yeni söyleşi dizisine Necmiye Alpay, Ahmet İnam, Adnan Binyazar, Küçük İskender, Hilmi Yavuz, Özdemir İnce, Enis Batur, Cevat Çapan gibi her biri alanında uzman akademisyen, yazar, şair, tiyatrocu, felsefeci, editör, çevirmen ve araştırmacı katılacak.

Her hafta bir edebiyat eseri, metin çözümlemesi, açıklama ve yorumlamalarla ele alınacak. Konuşmacıların seçtiği eserler arasında Fatma Aliye Hanım’dan Rimbaud’a, Behçet Necatigil’den Lucretius’a, Bertolt Brecht’ten Oktay Rifat’a, Leyla Erbil’den John Berger’a kadar Türk ve dünya edebiyatının usta yazar/şairlerinin eserleri yer alıyor. Kasım-Mayıs ayları boyunca devam edecek edebiyat konuşmaları, her perşembe saat 18.30’da yapılacak.

TESAK Cumartesi Söyleşi Dizisi’nde ise tarih, sanat tarihi ve arkeoloji temalı konuşmalar olacak. İnsanlık tarihinde bir dönüm noktası olan Rus Devrimi’nin odakta yer alacağı dizi, Prof. Dr. İlber Ortaylı’nın Rus Devrimi’nin 100. yılını anlatmasıyla başlayacak. Ortaylı’nın söyleşi dizisi 11 Kasım ve 25 Kasım tarihlerinde saat 14:00’de 2 oturumlu olarak gerçekleşecek.

Siyaset bilimci, gazeteci-yazar ve akademisyen Doç. Dr. Cüneyt Akalın da 18 Kasım saat 14.00’de vereceği söyleşide, Rus Devrimi’nde önemli roller üstlenen Türk-Müslümanlar Nerimanov ve Galiyev’i anlatacak.

Bu seri kapsamında ayrıca sanat da ele alınacak. Birçok uluslararası bienalde görev yapan, 1984’ten beri BM Çağdaş Sanat Merkezi’ni yöneten ve 250’den fazla sergiye imza atan küratör-sanat eleştirmeni Beral Madra, son yıllarda Türkiye’deki görsel sanat üretiminin serüvenini anlatacak. Bu etkinlik ise 4 Kasım 14.00’de gerçekleşecek.

TESAK KASIM AYI ETKİNLİK TAKVİMİ

01 Kasım Çarşamba18:30 Edebiyat ve Felsefe Prof. Dr. İoanna Kuçuradi

02 Kasım Perşembe18:30 “Gecede” Odağında Leyla Erbil Necmiye Alpay

04 Kasım Cumartesi14:00 Türkiye’de Postmodern ve İlişkisel Estetik Beral Madra

08 Kasım Çarşamba18:30 Felsefe Tiyatronun Neresinde? Yrd. Doç. Dr. Bergen Coşkun Özüaydın

09 Kasım Perşembe 18:30 “Devlet Ve Tabiat” Odağında Ece Ayhan Ahmet Soysal

11 Kasım Cumartesi14:00 1917 Rus Devrimi’nin 100. Yılı – I Prof. Dr. İlber Ortaylı

15 Kasım Çarşamba18:30 Karamazov Kardeşler’de Özgürlük Sorunu Doç. Dr. Muttalip Özcan

16 Kasım Perşembe18:30 “Teknenin Ölümü” Odağında Melih Cevdet Anday Salih Bolat

18 Kasım Cumartesi14:00 Rus Devrimi ve Rusya’daki Türkler Doç. Dr. Cüneyt Akalın

22 Kasım Çarşamba18:30 Edebiyat Eserlerinde Ataerkil Zihniyet Doç. Dr. Hülya Şimga

2 Kasım Perşembe18:30 “Ankara” Odağında Yakup Kadri Karaosmanoğlu Sadık Usta

25 Kasım Cumartesi14:00 1917 Rus Devrimi’nin 100. Yılı – II Prof. Dr. İlber Ortaylı

29 Kasım Çarşamba18:30 “Yabancı”da Varoluşçu İzlekler Öğr. Gör. Dilek Arlı Çil

30 Kasım Perşembe18:30 Masalların Masalı Şiiri Odağında Nâzım Hikmet Ran Prof. Dr. Ahmet İnam