kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

The Myth of Men Leica Gallery Istanbul’da

12 Eylül 2017

Leica Gallery Istanbul, 8 Eylül – 2 Aralık 2017 tarihleri arasında Ahmet Polat’ın “The Myth of Men” başlıklı fotoğraf ve video yerleştirmelerden oluşan kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor. 15. İstanbul Bienali’ne paralel olarak gerçekleşecek sergi, son yıllarda toplumsal cinsiyet çalışmalarının gündeminde olan erkeklik sosyolojisini konu ediniyor.

Erkeklik sosyolojisi; kadınlık ve toplumda kadın olmak üzerine devam eden toplumsal cinsiyet çalışmalarına erkeklik ve toplumda erkek olmak kavramlarını ekliyor. Ahmet Polat, toplumdaki “erkeklik” kavramına farklı açılardan yaklaşıyor; temsil ettikleri sıfatlardan sıyrıldıkları kişisel zamanlarında hareketlerine ve hatta mimiklerine odaklanıyor; fiziksel ve duygusal samimiyeti ön plana çıkarıyor. Çekimleri Hollanda, Belçika ve Türkiye’de, genellikle erkeklerin bir araya geldiği kahvehane, sanayi mahallesi veya berber gibi klasik mekânlarda gerçekleştirilen The Myth of Men, aynı zamanda proje erkeklere özgü sünnet, pehlivan güreşi veya semazen öğretisi gibi ritüelleri de kaydediyor. Projelerinin üretim ve sunum aşamalarında yeni üretim teknikleri ve sunumları tercih eden Polat, Leica lensleri kullanılarak yapılan çekimlerde filmden fotoğrafa değil, fotoğraftan filme ulaşarak, yavaşlatılmış görüntülerle hareketli fotoğraflar üretiyor. Tek bir imajın yanıltıcı olabilecek temsiliyetine karşılık karakterleri canlandırıyor.

Hollanda’da araştırmalarına başlanan ve Türkiye’de de gerçekleştirilen röportaj ve çekimlerle devam eden The Myth of Men projesi, Mondriaan Fund ve İstanbul Hollanda Konsolosluğu tarafından destekleniyor.