kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Tiyatro Kooperatifi’nden aşı kartı ve PCR testi kontrolünün kaldırılması ile ilgili açıklama

24 Ocak 2022

Tiyatro Kooperatifi, T.C. İçişleri Bakanlığı’nın 15 Ocak 2022 tarihli yazısı doğrultusunda, aşısız veya aşı sürecini tamamlamayan ve son 180 gün içinde COVID-19 geçirmemiş kişilerin tiyatro etkinliklerine girişinde uygulanan aşı kartı veya PCR testi kontrolünün kaldırılması hakkındaki bir duyuru metni hazırladı.

T.C. İçişleri Bakanlığı’nın 15.01.2022 tarihli yazısı doğrultusunda, aşısız veya aşı sürecini tamamlamayan ve son 180 gün içinde Covid-19 geçirmemiş kişilerin tiyatro etkinliklerine girişinde uygulanan aşı kartı veya PCR testi kontrolü kaldırıldı.

Salgın süreci boyunca resmi kapanmalar, sokağa çıkma yasakları, saat kısıtlamaları gibi pek çok zorlukla mücadele eden özel tiyatrolar, attıkları tüm adımlarda toplumun ve sahne emekçilerinin sağlığını önceliklendiren somut tedbirleri desteklemeye devam ediyor. Tiyatro Kooperatifi olarak yürüttüğümüz ve Kooperatif Birliği Girişimi’ne* dahil olan özel tiyatroların katılımıyla gerçekleşen anket çalışması, tiyatroların büyük çoğunluğunun kontrol uygulamasının kalkmasını yanlış bulduğunu; mevcut durumda tiyatro sahnelerine duyulan güvenin ve dolayısıyla seyirci sayısının azalacağını öngördüğünü ortaya koyuyor. Özel tiyatrolar, içinde bulunduğumuz zorlu dönemin yarattığı hasarı telafi edebilmek üzere var güçleriyle çalışıyor; seyircilerine ihtiyaç duyuyor. Kurumların faaliyetlerini sağlıklı bir şekilde sürdürebilmesi ve seyircilerin etkinliklere güvenle katılımı için tedbirler büyük önem taşıyor.

Tiyatro Kooperatifi olarak salgın tedbirlerine ilişkin tüm kararların bilimsel verilerle desteklenmesi gerektiğini savunuyor; bu doğrultuda, tiyatro emekçilerinin ve seyircilerinin güvenliğini sağlamak üzere aşı veya PCR testi kontrolü uygulamasının yeniden değerlendirilmesini talep ediyoruz.

Saygılarımızla,

Tiyatro Kooperatifi

*İstanbul’da faaliyet gösteren Tiyatro Kooperatifi, Güneydoğu Anadolu bölgesinde faaliyet gösteren Ahura Tiyatro Kooperatifi, Akdeniz Bölge Tiyatro Kooperatifi, İç Anadolu bölgesinde faaliyet gösteren Ankara Tiyatro Kooperatifi, Ege Tiyatro Kooperatifi, Güney Marmara Tiyatro Kooperatifi, Karadeniz Tiyatro Kooperatifi