kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

TRT’den yeni bir festival: “TRT World Citizen Humanitarian Film Festival”

27 Mayıs 2022

TRT, bu yıl ilk kez düzenlenecek “TRT World Citizen Humanitarian Film Festival” başlıklı yeni bir film festivalini hayata geçiriyor. 26-27 Mayıs 2022 tarihlerinde Grand Pera Emek Sahnesi’nde düzenlenecek festivalde, 21. yüzyılda insanlığın halen mücadele ettiği mültecilik, açlık ve savaş gibi konular masaya yatırılacak.

Mültecilik, açlık, savaş gibi konuları kapsayan ve insani meseleleri ele alan festivalde, iki gün boyunca film gösterimlerinden söyleşilere kadar pek çok etkinlik gerçekleştirilecek. 

Dünyanın dört bir yanından gelen orijinal filmlerin gösterileceği ve katılımcıları film yapımcıları ve film endüstrisi profesyonelleriyle buluşturacak olan festival; Türkiye, İran, Fransa, Kanada, İtalya, İspanya, Amerika ve Senegal gibi dünyanın farklı coğrafyalarından toplam 16 filme ev sahipliği yapacak.

Film gösteriminin yanı sıra yarı finalist filmlerin yönetmenlerinin yer alacağı söyleşiler ve Ensar Altay, Suat Köçer, Mehmet Bahadır Er gibi isimlerle atölyelerin de gerçekleştirileceği festivalde ikinci günün sonunda ilk üçe giren filmlere ödülleri verilecek.  Katılımcıların, ulusal ve uluslararası isimlerle iletişim ve iş birliği içerisinde olacağı festivalde Türkçe, İngilizce ve Farsça simultane çeviri desteği sağlanacak.