kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

TRUE-TREU ekibi Venice Design 2017’de

10 Mayıs 2017

Bu yıl 13 Mayıs – 26 Kasım 2017 tarihleri arasında, Venedik Bienali 57. Uluslararası Sanat Sergisi paralelinde düzenlenen Venice Design, Türkiye’den davetli tasarımcıların yer aldığı “Synesthesia: Beklenmedik Duyumlar ve Göç Hikayeleri” sergisine ev sahipliği yapıyor.

Geçen yılki Mimarlık Bienali’nde GAA Foundation tarafından ilki düzenlenen Venice Design 2017 etkinliğinde, dünyanın her yerinden ünlü tasarımcıların yanı sıra Ali Bakova, Argun Dağçınar, Aykut Erol, Can Yalman, Demirden Design, İzlem Akman, Neslihan Işık, Refik Anadol, Serhan Gürkan, Uğur Becer ve Yiğit Yazıcı gibi uluslararası başarılarıyla bilinen tasarımcıların yer aldığı TRUE-TREU ekibi de kavramsal bir sergiyle yer alıyor.

“Synesthesia: Beklenmedik Duyumlar ve Göç Hikayeleri” başlığı altında “yer değiştirme, kök salma, köksüzlük, teknolojik ve kültürel ağlar içinde hareket, tohum, ötekiyle yüzleşme” gibi göç olgusunun farklı boyutlarını sorgulayan ürün yerleştirmelerinde tasarımcılar, izleyiciyi öteki ile tanışmanın ve anlaşmanın yeni deneyim alanlarını keşfetmeye çağırıyor. Benan Kapucu küratörlüğünde, kolektif bir çalışmayla yürütülen sergi, eski bir Venedik yapısı olan Palazzo Michel‘de 6 ay boyunca, bienal izleyicilerine açık olacak.

Bienal sonrasında serginin İstanbul’a da taşınması; sosyal sorumluluk adına sergi sonrasında ürünlerin, bu yol hikayesini paylaşmak isteyen tasarım meraklılarına sunulduğu bir müzayede gerçekleştirilmesi de planlanıyor.