kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Türk Yahudi Kültürü ve Gelenekleri hikayeler eşliğinde tanıtılıyor

12 Ekim 2018

Avrupa’da 35 farklı ülkede düzenlenen Yahudi Kültürü Avrupa Günü etkinlikleri, Yahudilerin kültürel ve tarihi mirasını tanıtma amacıyla düzenlenmekte. Etkinliklerin Türkiye ayağı bu yıl 14 Ekim Pazar günü Neve Şalom Sinagogu ve Kültür Merkezi ile 500. Yıl Vakfı Türk Musevileri Müzesinde yapılacak.

Tamamı halka açık olan etkinliklerde müzik dinletileri, söyleşiler, kitap tanıtımları, belgesel film gösterimleri, sergiler ve çeşitli geleneksel lezzetler ile Neve Şalom Sinagogu’nda gerçekleşecek temsili düğünden oluşan program, ziyaretçileri Türk Yahudilerinin geleneklerine doğru bir yolculuğa çıkaracak.

Geçen yıl 1300 kişinin katılımı ile gerçekleşen etkinliğin organizatörleri bu yıl da, “Hikayelerle Biz” teması ile Yahudi gelenekleri ve kültürünü, zengin bir içerikle misafirlerine tanıtmaya hazırlanıyor. 

Naim A. Güleryüz son kitabı “Tarih Boyunca Trakya ve Anadolu’da Yahudi Yerleşim Yerleri” adlı kitabını ilk kez tanıtıyor

500. Yıl Vakfı kurucu üyesi, Türk Musevileri Müzesi’nin 2002-2016 yıllarında Küratörü, Türk Yahudi Tarihi üzerine bir çok kitap yazmış olan araştırmacı Güleryüz son kitabı “Tarih Boyunca Trakya ve Anadolu’da Yahudi Yerleşim Yerleri”ni ilk kez bu gün tanıtacak. Güleryüz, söyleşisinden sonra kitabını imzalayacak.

Hikaye Anlatımı

Gün içinde Yusuf Altıntaş ‘’Çala Kalem, Kara Kalem’’; Moris Levi de ‘’Kendi Kendime Masal Anlatıyorum’’ başlıklı sohbetleriyle dinleyicilerle birlikte olacak. Tamara Pur ise ‘’Masaldan Köprüler’’ teması ile müzik eşliğinde yetişkinlere masal anlatacak. 

Müzikle ziyafet

Prodüktör İzzet Bana, müzik direktörü ve orkestra şefi Yusuf Cefi Sağlamlar ile solistler Cenk Rofe ve Ediz Bahar’ın, vokalde de Estreyikas D’Estambol Çocuk Korosunun olduğu ‘’Poptan Müzikallere, Müzikallerden Klasiklere Yolculuk’’ konseri dini müziklerden pop müziğe, oradan da müzikallere uzanan bir müzik ziyafeti yaşatacak.

Üç ayrı alanda üç farklı sergi

SEHAK’ın düzenlediği “Anne Frank: Günümüz İçin Bir Tarih Sergisi”; ödüllü fotoğraf sanatçısı İzzet Keribar’ın ‘’Türkiye’de Yahudi Yaşamı’’nı aktaran fotoğraflarından bir seçki ve bir döneme tanıklık eden, sözlü tarih projesini anlatan “Centropa Sergisi” gün boyunca izleyicisiyle buluşacak.

Yaşayan Kütüphane ile her türlü soruya cevap

“Gelin Tanış Olalım” ekibinin Yaşayan Kütüphane adlı etkinliğinde ziyaretçiler gün boyu Yahudilik hakkında bilmek istedikleri veya merak ettikleri tüm soruları canlı kitaplara sorabilecekler.

Belgesel filmlerle hikâyelerimiz

Alberto Modiano’nun bir zamanlar Galata’da Yahudi yaşamını anlatan tiyatro oyununu anlatan belgesel filmi “Kula 930”, Deniz Alphan’ın hazırladığı Sefarad Yahudilerinin konuştuğu Judeo-Espanyol dili ve Sefarad Mutfağını anlatan “Kaybolan Dil, Kaybolan Mutfak” isimli belgeseli ve Eytan İpeker’in yönetmenliğini yaptığı Balat’ta eski Yahudi yaşamını anlatan kısa filmi “Dantelacı” da izlenebilecek.

Judeo-Espanyol dilinin tanıtımı

İspanya’dan göç eden Yahudilerin, günümüzde ölmeye yüz tutsa da halen konuşulan Judeo- Esapanyol dili geçmişi ve etimolojisi ile tanıtılacak.

Çocuklara özel faaliyet

Gün içinde aileler etkinliklere katılırken, çocuklar da hikayeleri el işine dökerek yaratıcılıklarını gösterecek, keyifli zaman geçirecek.

Kitap ile söyleşi

Bahar Feyzan “Aşk Yolcusu” ve “Adım Nisan” kitaplarıyla ilgili söyleşi yapacak ve kitaplarını imzalayacak.

Sefarad Mutfağı Lezzetleri

‘’Birlikte Pişirelim’’ bölümünde Sefarad Mutfağı’na ait bazı örnekler, hikayeleri ile birlikte tanıtılırken, ziyaretçiler müzenin Gerez Cafesi’nde Sefarad lezzetlerini de tadımlayabilecekler.

Temsili bir Yahudi Düğünü ve dans gösterisi ile gün son bulacak
Etkinlik gününün sonunda Yahudi geleneklerinin önemli bir parçası olan “Yahudi Düğünü” İzmir Sefarad Yahudilerinin geleneklerine göre temsili olarak canlandırılacak. Neve Şalom Sinagogu’nda gerçekleşecek düğünün ardından Şemeş Karmiel Grubu’nun danslarıyla gün son bulacak.

1930’lu yılların Galata’sında rehber eşliğinde nostaljik bir yolculuk

Yahudi toplumunun ağırlıklı olarak yaşadığı mahalleleri keşfetmek için etkinlik günü, profesyonel tur rehberi ile başta sinagoglar olmak üzere, adım adım Galata’yı gezmek de mümkün.