kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Türkiye Blues sergisi EMOP Berlin’de

11 Ekim 2018
İstanbul Fotoğraf Galerisi sanatçıları İlknur Can, Dinçer Dökümcü, Timurtaş Onan, Erhan Şermet, Cem Turgay ve Tunçer Tunç‘un fotoğraflarının yer aldığı ‘Türkiye Blues’ isimli sergi bu yılki European Month of Photography Berlin’e kabul edildi.
Sergi 11 Ekim – 23 Kasım 2018 tarihleri arasında Berlin’in en köklü fotoğraf galerilerinden Fotogalerie Friedrichshain‘da gerçekleşecek. Sergi; bir toplumun iç dünyasını ve büyük değişimlerini bir metropolisin dönüşümü ile birlikte şiirsel ve belgesel fotoğraflarla ortaya koyuyor.

Timurtaş Onan İstanbul’daki yaşamı siyah beyaz çalışmalarıyla otuz yılı aşkın bir zamandır anlatagelmiş bir fotoğrafçı: onunki bir dönüşümler ve kontrastlar dünyası. Erhan Şermet soylulaştırma ve şehrin kar amaçlı dönüştürülüşünün izini sürüyor; klasik portreler şehir manzaralarıyla buluşuyor. İlknur Can fotoğraf makinesini bırakıp bir  iPhone kullanarak  fotoğrafçı ve subjesi arasındaki mesafeyi ortadan kaldırıyor –  çalışmaları hatıra fotoğraflarının doğrudanlığını hatırlatan bir tada sahip. Fotoğraflarında Dinçer Dökümcü İstanbul’un azınlık guplarına görünürlük kazandırıyor: şehrin kendine has dar alanları ve sığınmacılar. Cem Turgay ve Tuncer Tunç beraber çalışmayı seven fotoğrafçılar ve fotoğrafları bizi görünenin ötesine taşıyor: puslu, mistik, tekinsiz ve kışkırtıcı.