kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Türkiye sineması Cannes Film Festivali’nde

8 Temmuz 2021

Geçtiğimiz yıl pandemi nedeniyle gösterimleri iptal edilen Cannes Film Festivali, bu yıl 74. kez, 6 – 17 Temmuz 2021 tarihleri arasında gerçekleşiyor. Sosyal mesafeli ve küresel salgın koşullarına uygun olarak gerçekleşen festival; yarışma, yarışma dışı seçkiler ve film marketiyle sinemaseverlerle sektör profesyonellerini ağırlayacak.

Türkiye sineması, bu yıl salonlara geri dönen Cannes Film Festivali’nde T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı (TGA) ve Boğaziçi Kültür Sanat Vakfı’nın iş birliğinde organize edilen Türkiye standında tanıtılıyor. Semih Kaplanoğlu’nun ‘Bağlılık’ üçlemesinin ikinci filmi olan “Bağlılık Hasan”ın “Belirli Bir Bakış Bölümü”nde yarıştığı 74. Cannes Film Festivali’nde ayrıca ‘Marché du Film’de “Filming in Turkey” de tanıtılacak.

Marché du Film’de “Filming in Turkey” tanıtılacak

Marché du Film kapsamında bu yıl Türkiye standında Türkiye sinemasının uzun metraj, kısa metraj ve belgesel türlerindeki en yeni ve geliştirme aşamasında olan projeleri tanıtılırken Türkiye’den filmler uluslararası arenada görücüye çıkacak. Festivalde bilgi ve teknoloji aktarımı, yerel fon kaynaklarına erişim, potansiyel pazarlar oluşturulması ve tanıtım faaliyetlerinin gelişmesi gibi sebeplerle sinema sektöründe oldukça önemli hâle gelen ortak yapım ve proje imkânları da görüşülecek.

Cannes Film Festivali’nde ayrıca yeni sinema yasası ile yürürlüğe giren, yabancı film yapımcılarına uzun metraj film, belgesel ve televizyon dizileri için Türkiye’de harcadıkları tutarın %30’una kadar iade edilebilmesine imkân sağlayan “Yabancı Film Yapım Desteği” de uluslararası film yapımcılarına anlatılacak. Destek ile doğal plato özelliğine sahip Türkiye’nin bu alandaki rekabet gücünün artacağı ve önemli film çekim merkezlerinden birisi olacağı öngörülüyor.

Semih Kaplanoğlu ve Tayfun Pirselimoğlu festival programında 

“Yumurta” filmi ile 2007’de festivalin “Quinzaine de Realisateurs” seçkisinde yer alırken yine aynı yıl “Süt” filmiyle festivalin proje geliştirme bölümü L’Atelier’de yer alan Semih Kaplanoğlu, ‘Bağlılık’ üçlemesinin ikinci filmi “Bağlılık – Hasan” ile Türkiye’yi Cannes Film Festivali’nde temsil edecek. Ayrıca Türkiye’yi temsil edecek bir diğer isim de bu yıl yeni projesi “Idea” ile Cinefondation L’Atelier film geliştirme bölümünde yer alacak olan Tayfun Pirselimoğlu olacak.