kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Türkiye’den küratörler SAHA desteğiyle Amsterdam’da

28 Kasım 2017

Bu yıl 25 – 27 Kasım tarihleri arasında Amsterdam’da gerçekleşen “Humans of the Institution” adlı sempozyuma Türkiye’den küratörler Çelenk Bafra, Tuğçe Karataş, Zeynep Öz, Önder Özengi ve Derya Yücel davet edildi. SAHA, küratörlerin sempozyuma katılımına destek verdi.

“Humans of the Institution” sanat alanında serbest çalışanları ve küreselleşen dinamikleri daha kapsamlı bir şekilde ön plana çıkararak ‘gündemi yaratanlar’ konusuna yakından bakmak için yaratılmış üç günlük uluslararası bir toplantıdır. Sempozyum, tecrübelere dayanarak küratörler tarafından organize edilmekte olup, sanatçılar, yazarlar, gazeteciler ve tasarımcıların yanısıra diğer ‘içerik üreticileri’ ve serbest çalışanların katılımını teşvik etmektedir.


“Humans of the Institution” 25-26 Kasım tarihlerinde, kurumsal yapıları, küresel ölçekte sağlanamayan istihdamı ve ortaya çıkan ağ yönetimi rejimlerini dikkate alarak sanatta serbest yaşama deneyimlerini ön plana çıkaran bir hafta sonu programı ile açıldı.

Haftasonu diyaloglarında şekillenen “Humans of the Institution”, 27 Kasım Pazartesi gününü, Arşivler ve Bireyler, Bienaller ve Misafir İşleri, Boykot ve Seferberlik, Sansür ve Strateji, Kritik Bölgeselcilik ve Ücretler ve Koşullar olmak üzere altı çalışma grubuyla neticelendiriyor. Bu grupların her biri, çevrimiçi olarak hazırlanan, L’Internationale Online ile birlikte yayınlanacak ve program geliştirme için Mondriaan Fonu’na teslim edilecek bir Çalışma Grubu Bildirimi yayınlayacak.