kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Türkiye’den sanatçılar Geumgang Nature Art Bienali’nde

25 Eylül 2018

YATOO (Kore Doğa Sanatçıları Derneği) tarafından Güney Kore’nin Gongju şehrinde düzenlenen Geumgang Nature Art Bienali “Shelter in the Forest” başlığı altında bu yıl 28 Ağustos – 30 Kasım 2018 tarihleri arasında Nature – Private Space – Shelter temasıyla (Kötü hava, tehlike veya saldırılardan korunmak için yaratılmış bir mekân) Macar sanatçı Eros Istvan’in sanatsal direktörlüğü ile düzenleniyor.

Bienalde Türkiye’den Varol Topaç ‘stratus’, Onur Fındık ise ‘adobe shelter’ isimli çalışmaları ile yer alıyor.

Sanatçılar mimari sınırlarda sanatsal barınak tasarımlarını bienalin ziyarete açılmasından önce 25 günlük çalışma süresinde açık havada Yeonmisan Dağı’nda orman içinde çalışmalarının sergilenecekleri yerde ürettiler.

Bienal kapsamında ayrıca “WIND” temasıyla gerçekleşen yarışmalı video sanatı sergisinde de Türkiye’den Refa Emrali ve Elif Tütem Aslan’ın video çalışmaları yer aldı. 12x12x12 küp temasıyla düzenlenen yarışmalı doğa sanatı sergisinde ise Türkiye’den Varol Topaç, Buse Mutan, Tuğçe Aytürk, Sevgi Avcı ve Sema Okan Topaç’ın doğal malzemelerle oluşturduğu ya da doğaya göndermede bulunduğu çalışmaları yer alıyor.