Türkiye’den sanatçılar “To Seminar” sergisinde

10 Mart 2017

Hollanda’da yer alan BAK (basis voor actuele kunst), 10 Mart – 21 Mayıs 2017 tarihleri arasında To Seminar başlıklı bir sergi düzenleyecek. To Seminar sergisi aslında bir sergiden öte günümüz sanatını, sanatıyla ve sanat aracılığıyla öğrenme yollarını performans ve tartışmalarla inceliyor.

Bu proje filozof Roland Barthes’in “To Seminar” adlı makalesinden yola çıkıyor, seminer kavramını ayrıntılı ve kompleks bir uygulama olarak inceliyor. Bu noktada seminar kavramı bir isim yerine fiile dönüşüyor; günümüz eğitim sisteminin dinamiklerini değiştirecek bir enstrümana dönüşüyor.

Sergide yer alan sanatçılar arasında Türkiye’den İnci Eviner, Sırma Öztas, Adnan Devran, Iris Ergül, Buse Aktas, Şafak Çatalbaş ve Ecem Sarıçayır bulunuyor.

To Seminar kapsamında “Kurum” kavramı başlığı altında 21 Mart tarihinde İnci Eviner konuşmacı olarak yer alacak. Ayrıca 23 Mart tarihinde de İnci Eviner, Sırma Öztaş, Adnan Devran, İris Ergül, Buse Aktaş, Şafak Çatalbaş ve Ecem Sarıçayır “Co-Action Device” adlı seride yer alacaklar.