kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Türkiyeli ve Hollandalı queer sanatçı ve aktivistleri buluşturan dayanışma ve iş birliği ağı: “Through the Window”

21 Temmuz 2020

Through The Window, Türkiyeli ve Hollandalı queer sanatçı ve aktivistleri dijitalde buluşturan, dayanışma ve iş birliği olanaklarını geliştiren çevrimiçi bir proje. Hollanda İstanbul Başkonsolosluğu tarafından desteklenen ve sanatçı Ömer Tevfik Erten tarafından kürasyonu yapılan proje bir çevrimiçi sergi, iki söyleşi ve söyleşileri takip eden iki partiden oluşuyor.

Çevrimiçi söyleşilerin Hollandalı yazar ve felsefeci Simon(e) van Saarloos tarafından organize edildiği projenin koordinatörlüğünü şarkıcı, DJ ve LGBTİ+ hakları aktivisti Kübra Uzun üstleniyor.

İstanbul ve Amsterdam Pride’ın arasında, Temmuz – Eylül aylarında gerçekleşecek olan Through The Window, 25 Temmuz Cumartesi günü saat 22:00’da Club CoWed’in (@clubcoweed) ev sahipliğinde “Queer Aktivizm” söyleşisini düzenliyor. Kültigin Kağan Akbulut, Lilith HB, So Roustayar ve Maha Youssef’in konuşmacı olarak katılacağı söyleşiyi, Hollandalı DJ MamaKill ve Q-BRA’nın dijital kabine geçtiği parti takip ediyor.

1 Eylül Dünya Barış Günü’nde, 10 Türkiyeli ve 10 Hollandalı toplam 20 sanatçının katılımıyla gerçekleşecek olan dijital sergi açılışının hemen ardından ise ikinci çevrimiçi söyleşi gerçekleşecek: “Gösterişli Queerler”. Söyleşinin hemen ardından Hollandalı ve Türkiyeli DJ’lerle devam edecek olan parti, yine Club CoWed’in Zoom hesabı üzerinden izleniyor olacak. Söyleşi ve partilere ait Zoom bağlantısı, etkinlik günlerinde projenin ve Club CoWed’in Instagram hesaplarında paylaşılacak.

Sadece Instagram üzerinden takip edilecek olan Through The Window, Türkiyeli ve Hollandalı sanatçılar arasında oluşturmaya çalıştığı kültürel ağı ve dayanışmayı projenin ardından da sürdürmeyi hedefliyor.