kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Türkiye’nin önde gelen koleksiyonları Collector’s Choice ile bir araya geliyor

16 Haziran 2016

Bu yıl 3-6 Kasım 2016 tarihleri arasında 11. kez düzenlenecek çağdaş sanat fuarı Contemporary Istanbul, bu yıl CI Design ile başlattığı yeniliklere birini daha ekledi: Collectors’ Choice. Collectors’ Choice, Türkiye’nin önde gelen 60 çağdaş sanat koleksiyonundan 120 eseri, Contemporary Istanbul sırasında ilk kez bir araya getirecek.

Proje kapsamında Türkiye’nin önde gelen koleksiyonerlerinin kendi koleksiyonlarından seçeceği eserler fuar alanında 1.500 m2’yi aşan bir alanda sergilenecek. Koleksiyonerlerin kişisel estetik anlayışlarını sunmalarına olanak sağlayacak sergi, Türkiye’de sanat koleksiyonerliğinin geçirdiği dönemsel değişimleri ve bugününü de tartışmaya açacak. Türkiye’nin sanat alım eğilimleri, motivasyonları ve stratejileri belge niteliği kazanacak. Proje, farklı duruşları, tercihleri ve koleksiyonları bir araya getirecek.

Serginin küratörlüğünü Contemporary Istanbul Artistik Danışmanı Marc-Olivier Wahler, koordinatörlüğünü ise Contemporary Istanbul Program Direktörü Doç. Dr. Marcus Graf üstleniyor. Serginin planlama aşamasından yürütmesine kadar üniversitelerin ilgili bölümleri, akademisyenleri ve öğrencileri ile ortak çalışma yapılacak.