kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Ugo Schiavi sergisi THE PILL’de

21 Nisan 2017

T H E P I L L, 13 Nisan – 27 Mayıs tarihleri arasında, Ugo Schiavi’nin “Uprising” isimli Türkiye’deki ilk kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor.

Kamusal alan müdahaleleri ile tanınan sanatçı, bu sergide, aktivizmin bir formunun sonucu olan heykeller bütünü ve alana özgü bir yerleştirme sergiliyor. Sergi, sanatçının “çağdaş arkeoloji” olarak tanımladığı yaklaşımdan hareketle, iki farklı güç temsilini karşılaştırmasına olanak tanıyan bir içeriğe sahip. Antropomorfik hissin hakim olduğu ve sosyal olaylar, protestolar veya ayaklanmalarda, insanların anıtsal heykellere tırmanışları sırasında oluşan görüntüden kesitler sunan heykeller, sivil toplumun kamusal alanda hak arama durumu ile kamusal alana yerleştirilmiş abideler arasındaki zıtlık ilişkisini ortaya koyuyor.

Ugo Schiavi, bu heykelleri yaparken, yakın dönemde gösterilere sahne olmuş meydanları ziyaret ederek yerel yönetimlerin yaptırımlarını atlatıp, buradaki abidevi heykellerin kalıplarını alıyor. Diğer yandan Schiavi, İstanbul’un farklı yerlerinden aldığı yüzey parçaları ile doğanın nasıl kendi yöntemiyle yükseldiğini gösteriyor. Sanatçının alana özgü bir müdahaleyle oluşturduğu araziye ilişkin nosyonları ele alan yerleştirme, Antroposen dönemde, doğanın kendi hakkını nasıl geri aldığına ilişkin bir örneklem sunuyor.