kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Ulusal Çocuk Besteciler Buluşması başvuruları başladı

8 Nisan 2021

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), müzikle ilgilenen çocukların yaratıcılığını geliştirmeyi ve beste yapmalarını teşvik etmeyi amaçlayan Ulusal Çocuk Besteciler Buluşması‘nın 2.’sini 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın 101. yılında gerçekleştiriyor.

Bestecilik atölyesine katılım hakkı kazananların 15 Nisan’da açıklanacağı yarışmanın finali, çevrimiçi olarak 23 Nisan’da düzenlenecek. Son başvuru tarihi 12 Nisan 2021.

Ulusal Çocuk Besteciler Buluşması, dört kategoride gerçekleştiriliyor. 7 – 9 yaş, 10 – 12 yaş, 13 – 15 yaş ve 16 – 18 yaş kategorilerinin bulunduğu yarışmaya sadece İstanbul’dan değil, Türkiye’nin her yerinden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan tüm çocuklar katılabilecek. Müzik türü ve enstrüman kısıtlamasının olmadığı yarışmaya en az 1 dakika, en fazla 5 dakikalık bir video kaydı ve aynı adresteki başvuru formu doldurularak katılım sağlanıyor.

Ulusal Çocuk Besteciler Buluşması’nın jüri üyeleri; alanının önemli müzisyenleri olan keman sanatçısı Cihat Aşkın, besteci Turgay Erdener, çellist Ozan Evrim Tunca, kemençe sanatçısı Derya Türkan, piyanist ve orkestra Şefi İbrahim Yazıcı, orkestra şefi ve besteci Oğuzhan Balcı ve besteci Çiğdem Erken’den oluşuyor.

Başvurular arasından jüri üyelerinin değerlendirmeleri neticesinde seçilecek çocuk besteciler, 16 – 20 Nisan 2021 tarihleri arasında çevrimiçi olarak gerçekleştirilecek uzman eğitmenlerden tarafından verilen atölyede yer almaya hak kazanacak. Bestecilik atölyesine katılım hakkı kazananları ise 15 Nisan’da açıklanacak.