kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Uluslararası Antalya Film Festivali’nin ulusal ve uluslararası jürisi belli oldu

16 Ekim 2016

Bu yıl 16 – 23 Ekim 2016 tarihleri arasında gerçekleştirilecek Uluslararası Antalya Film Festivalinin Ulusal ve Uluslararası Yarışma Jürisi belli oldu.

Ulusal Yarışma Jürisi’ne başkanlık edecek olan isim; Altın Ayı ödüllü yönetmen Semih Kaplanoğlu olurken, Uluslararası Yarışma Jürisi başkanlığını ise Oscar’lı yönetmen Hugh Hudson üstlenecek.

Kaplanoğlu’na Antalya Büyükşehir Belediye Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmeni Mehment Özgür, Altın Portakallı oyuncu Beste Bereket, “Duvara Karşı”, “Üç Maymun” ve “Mustang” gibi filmlerdeki çalışmalarıyla ünlü casting direktörü Harika Uygur, ünlü yapımcı ve film ithalatçısı Sabahattin Çetin, hem yönetmen yardımcılığı hem de müzisyen kimliğiyle Türk sinemasında yer almış olan Orhan Topçuoğlu ve Uluslararası Tromsö Film Festivali direktörü Martha Otte eşlik ederken, Hudson’a ise Filistin sinemasının önemli isimlerinden yazar-yönetmen Najwa Najjar, Amerikan bağımsız sinemasının önde gelen isimlerinden yazar-yönetmen Wash Westmoreland, Hollandalı ünlü aktör Rutger Hauer, Amerikalı ünlü aktris Andie MacDowell, Altın Portakallı aktris Nursel Köse ve Uluslararası Saraybosna Film Festivali’nin kurucusu ve direktörü, yapımcı Mirsad Purivatra eşlik edecek.

Ulusal Uzun Metrajlı Film Yarışması Jürisi; En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Senaryo, En İyi Müzik, En İyi Kadın Oyuncu, En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu, En İyi Görüntü Yönetmeni, En İyi Sanat Yönetmeni, En İyi İlk Film ve En İyi Kurgu dalları ile Behlül Dal, Dr. Avni Tolunay adına verilen ödüllerin sahiplerini belirleyecekken, Uluslararası Uzun Metraj Jürisi; En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Senaryo, En İyi Müzik, En İyi Kadın Oyuncu ve En İyi Erkek Oyuncu kategorilerindeki Altın Portakal ödüllerini belirleyecek.

Ulusal Uzun Metrajlı Film Yarışması’nda En İyi Film ödülünü kazanan yapım 100 bin TL para ödülüyle, Uluslararası Uzun Metraj lı Film Yarışması’nda En İyi Film ödülünü kazanan yapım ise 50 bin Euro tutarında para ödülü ile desteklenecek.