kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Uluslararası Bodrum Bale Festivali başlıyor

1 Ağustos 2019

Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen Uluslararası Bodrum Bale Festivali, bu yıl 3 – 21 Ağustos 2019 tarihleri arasında 17. kez düzenleniyor. Türkiye’den ve dünyadan seçkin bale ve modern dans yapıtlarını buluşturacak festival, Bodrum Kalesi Kuzey Hendeği Sahnesi’nde başlıyor.

Devlet Opera ve Balesi Müdürlüğü tarafından dünya ve Türkiye prömiyerleri gerçekleştirilen, seyircinin büyük beğenisi ile her temsili kapalı gişe oynamış 4 eserin yanı sıra yabancı konuk toplulukların sahneleyecekleri 2 eserle birlikte toplam 6 eserin 8 temsili festival boyunca izlenebilecek. Festivalin bu yılki yabancı konukları ise Gürcü Ulusal Balesi ile Aida Gomez ve Dans Topluluğu.

Festival, 3 Ağustos Cumartesi akşamı, modern dans repertuvarının beğenilen eserlerinden “Frida” adlı eserle açılıyor.  Özgür Adam İnanç’ın reji ve koregrafisi ile Mersin Devlet Opera ve Balesi tarafından sahnelenecek “Frida” eseri Arturo Marquez,  Jose Pablo Moncayo ve Can Aksel Akın’ın müzikleri eşliğinde Meksikalı ressam Frida Kahlo’nun hayatını anlatıyor. Frida’nın küçük yaşta geçirdiği ağır sağlık sorunlarına rağmen resim yaparak hayata tutunma tutkusu iki perdelik modern dans eseriyle sahnede olacak.