kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Uluslararası Distopya Film Festivali’nin Danışma Kurulu açıklandı

14 Ekim 2021

Uluslararası Bağımsız Sinema ve Sanat Derneği tarafından T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nün katkıları ve Üsküdar Belediyesi iş birliğiyle bu yıl ilk düzenlenen Uluslararası Distopya Film Festivali10 – 12 Aralık 2021 tarihleri arasında bu yıl ilk kez gerçekleşecek.

Festivalin Danışma Kurulu açıklandı. Danışma kurulu yönetmen Biket İlhan, BKM Mutfak Yapım’ın Genel Direktörü Ferat Bilgin, yapımcı Emre Oskay, yazar Aret Vartanyan, oyuncu – senarist Serap Gedik, oyuncu – yönetmen Aydın Orak ve senarist Ahmet Küçükkayalı’dan oluşuyor.

Danışma Kurulu’nda yönetmenliğe 1992 yılında üç bölümlük dizi olarak çektiği “Son Umut” ile başlayan, sırasıyla “Mavi Gözlü Dev”, “Yarım Kalan Mucize”, “Bir Hekimin Anıları” isimli belgesellere imza atan yönetmen Biket İlhan, “Kelebeğin Rüyası”, “Ekşi Elmalar” “Haybeden Gerçeküstü Aşk”, “Kolonya Cumhuriyeti” gibi filmlerin proje koordinatörlüğü, proje tasarım ve uygulayıcı yapımcılığı gibi görevlerini üstlenen BKM Mutfak Yapım’ın Genel Direktörü Ferat Bilgin, yönetmen Derviş Zaim`in çektiği ve Antalya Film Festivali En iyi Yönetmen ve En İyi Kurgu Ödülü alan “Gölgeler ve Suretler” filmi ile uygulayıcı yapımcılığa başlayan ve 2020 yılında kurduğu Sky Films’de “Film Yapımcılığı” ve Uluslararası Film Marketlerinden “Film İthalatı”yapan yapımcı Emre Oskay, 13 yıl kurumsal hayatta iletişim danışmanı olarak görev yapan ve 2008 yılında ilk kitabını yayımlayarak Yaşam Atölyesini kuran yazar Aret Vartanyan, sinema ve televizyonda oyunculuk senaristlik dışında reji asistanlığı, yardımcı yönetmenlik, genel koordinatörlük ve yönetmenlik görevlerini üstlenen 2006 yılından itibaren Uluslararası Frankfurt Türk Filmleri Festivalinin Türkiye koordinatörlüğünü yapan oyuncu ve senarist Serap Gedik, “Asasız Musa” uzun metraj filmi ile 2014 yılında birçok ulusal ve uluslararası film festivalinden ödüller alan, “Sabırsız Zamanı” adlı uzun metraj filmiyle 37. Uluslararası Varşova Film Festivali’nde dünya prömiyerini gerçekleştirecek olan oyuncu Aydın Orak ve  bağımsız sinema filmleri ve belgesel filmler gerçekleştirmek üzere 2005 yılında Era Kreatif Film’i kuran halen Sinema Film Çalışmalarını Türkiye’de Era Kreatif Film ve Karadağ’da Era Creative Group bünyesinde gerçekleştiren senarist Ahmet Küçükkayalı yer alıyor.