kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Uluslararası Doğaçlama Dans Festivali’nden açık çağrı

14 Mart 2022

Uluslararası Doğaçlama Dans Festivali, bu yıl 10 – 19 Haziran 2022 tarihleri arasında “Boş Alan” teması ile İstanbul’da hibrit bir şekilde gerçekleşiyor. Festival, yerel ve yurt dışından katılacak sanatçılara performans, atölye, dans filmleri ve sunumları için açık çağrıda bulunuyor. Son başvuru tarihi 5 Nisan 2022.

Festivalin bu yılki teması olan ‘boş alan’ ve ‘boşluk’, Peter Brook‘un kavramsallaştırdığı “The Empty Space” (Boş Alan) kavramından ilhamını alıyor. Festival; dansın, şehrin ‘boşluk’larında yeniden kurgulanması ve insanların hareket aracılığıyla bu ‘boşluklarda’ yeni bağlar inşa etmesine odaklanıyor.

Tema kapsamında mekânın bileşenleri, uzamın dönüşümü, bedenin negatif ve pozitif alanları, boşlukta beden, bedenin içi ve dışındaki boşluklar, oyun alanı olarak dans, boşluk anı, boşluk, şimdi ve burada olma hâli, andalık, kendiliğindenlik gibi alt başlıklar yer alıyor.

Festivalin bu yılki teması kapsamında, kamusal alanlar için tasarlanmış mekana özgü performanslar, hemzemin dans alanlarında atölye çalışmaları, deneyim alanları, her yaştan ve her kesimden bireyler için ücretsiz atölye çalışmaları ile tüm dans severleri bir araya getirmek amaçlanıyor.