kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Uluslararası Farklı Perspektifler Film Festivali başlıyor

11 Mayıs 2022

Katadrom Kültür Sanat ve Sosyal Politikalar Derneği tarafından düzenlenen Uluslararası Farklı Perspektifler Film Festivali, bu yıl 10. kez 10 – 14 Mayıs 2022 tarihleri arasında ‘Kuşak’ teması ile gerçekleşiyor.

Dünyanın dört bir yanından başarılı kısa filmler festival kapsamında dört gün boyunca AKM Yeşilçam Sineması’nda gösterilecek ve çoğu kısa filmin dünya prömiyerinin yapılacağı festivalde gösterim ve etkinlikler tamamen ücretsiz. Festival, İstanbul’da başlayıp yıl içinde Eskişehir ve Avanca’yı da ziyaret edecek.

Festivalin farklı ülkelerden sinemacı ve Katadrom gönüllülerinden oluşan büyük seçici kurulunun belirlediği filmler arasından jüri tarafından seçilecek en iyi filme, festivalin resmi para ödülü “Potlaç Ödülü” verilecek.

Programda yer alan filmler, festivalin ilk yılından bu yana artık gelenekselleşen festival bölümleri altında gösterilecek. 2022 ana teması Kuşak, hayatın absürt ve mizahi yönlerinin konu edinildiği filmlerinin yer aldığı Gülünç, güçlü kadın öykülerini ve deneyimlerini anlatan Mor Portreler, keskin dönüşlerle tamamen değişen hayatları anlatan Viraj, yakın tarih, kişisel tarih ve nostalji üzerine filmlerden derlenen Çok Uzak Çok Yakın, özgürleştiren ve köleleştiren insan ilişkilerini ve alışkanlıkları aktaran Bağlar, algıları altüst eden Melez Algılar ve festivalin yarışma bölümü olan Potlaç.

Festival’in 2022 afişi sanatçı Selçuk Aslan Arık’ın “Lotus” heykelinden yola çıkılarak tasarlandı. Afişini her yıl dünyadan farklı bir sanatçının yılın temasına uygun çağrışımlarla tasarladığı festivalin 2022 yılı afişi, kuşak çağrışımlarını yansıtan Selçuk Arık’ın Lotus heykeli kullanılarak tasarımcı Utku Aydın tarafından yapıldı.