Uluslararası İşitme Engelliler Dans ve Müzik Festivali başladı

24 Aralık 2016

İstanbul’da Deaf Dans Akademi’nin öncülüğünde bu yıl ilk defa Beşiktaş Belediyesi ev sahipliğinde 21 – 24 Aralık 2016 tarihleri arasında Uluslararası İşitme Engelliler Dans ve Müzik Festivali düzenleniyor. Festival, klasik müzikten hip-hop’a, geleneksel Türk halk danslarından Afro-Cuban’ a kadar farklı bir program sunuyor.

Amerika ve Hollanda’dan ilk kez Türkiye’yi ziyaret edecek olan işitme engelli sanatçılar, İstanbul’ dan katılan işitme engelli sanatçılarla birlikte festivalde yer alıyor. Yurtdışından gelen konuk işitme engelli sanatçıların gösteriler dışında bir eğitim programı da festival kapsamında yer alıyor.

Deaf; okunuşuyla geçmişi yüzyıllara dayanan, Anadolu’da düğünlerin vazgeçilmez enstrümanı ve yazılışıyla işitme engelli anlamını taşıyor… İşitme engellilerin perküsyon alanındaki şaşırtıcı performanslarının Salim Sınar’a ilham olmasıyla ismi ortaya çıkan Deaf Dans Akademi’nin ilk gösterisi ‘Düğün’, 2015’te yine Beşiktaş Belediyesi katkılarıyla Fulya Sanat Merkezi’nde sahnelenmeye başlanmış. Geleneksel halk danslarının farklı dans disiplinleri ve yeni nesil teknoloji detaylarıyla harmanlanarak, uluslararası bir anlayışla sentezlendiği bu müzikal gösterinin yanında dans akademisi kurulduğu günden bu yana Azerbaycan, Los Angeles, San Francisco, Vietnam, Güney Afrika gibi bölgelerde yoğun ilgiyle karşılanmış. San Francisco’da yapılan ‘Bay Area Deaf Dance Festival’de (İşitme Engelliler Dans Festivali) önümüzdeki sene için tekrar teklif almış ve hazırlıklara başlamışlar.

*Bu yazı kültür.limited için Emine Mine Bora tarafından hazırlanmıştır.