kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Uluslararası İstanbul Çocuk ve Gençlik Sanat Bienali başvuruları bekliyor

14 Ocak 2022

Palet Kültür Sanat ve Eğitim Derneği tarafından düzenlenen ve bu yıl 6. kez 20 Nisan – 20 Mayıs 2022 tarihleri arasında ‘Buluşma Noktası’ başlığı ile gerçekleşecek Uluslararası İstanbul Çocuk ve Gençlik Sanat Bienali başvuruları bekliyor.

Görsel sanatlar projeleri için son başvuru tarihi 20 Ocak 2022; müzik, sahne sanatları ve performansları ile ilgili projeler için son başvuru tarihi 27 Şubat 2022 olarak belirlendi.

Bienal’in küratörlüğünü akademisyen ve sanat tarihçisi Fırat Arapoğlu ile birlikte bu yıl ilk kez bir çocuk küratör olarak 5. sınıfta öğrenim gören Sinan Ersen üstlenecek. Gelen başvuruları ise Ahval Ateş, Alev Cınbarcı, Delal Kazıcı, Esra Çelikkanat, Gül Çetin, Gözde Tito, Nur Bardakçı, Oya Mete Yener, Özgür Yener ve Seçkin Uçar’dan oluşan jüri değerlendirecek. Güzel sanatlar liselerinden gelecek olan tüm projeleri ise, diğer tüm bienallerde olduğu gibi Kader Akçay değerlendirecek.

2010 yılından beri düzenlenen ve 4-18 yaş aralığındaki çocuk ve gençlerin çağdaş sanatın içinde yer almaları, oluşturdukları özgün sanatsal üretimlerini, kamusal mekânlarda izleyici ile buluşturmaları için oluşturulan uluslararası bir sanat eğitim organizasyonu olan İstanbul Çocuk ve Gençlik Sanat Bienali’ne şu ana kadar 31 ülke ve Türkiye‘nin 55 ilinden 1.601 proje ile  katılım sağlandı, 28.960 öğrenci yapıtları, projeleri ve sahne performanslarıyla Bienal’de yer aldı. 1.969 okul, STK ve kurum Bienal’de temsil edilirken, 7.149 öğretmen etkinliklerde öğrencilere rehberlik yaparak proje üretti ve yönetti. 245.661 öğrenci ve yetişkin ise etkinliklere katıldı.