Uluslararası Küratör Yarışması’nın eski jüri üyelerinden Başak Şenova’ya destek açıklaması

30 Mayıs 2016

Akbank Sanat tarafından düzenlenen, koordinasyonu küratör Başak Şenova tarafından yapılan Uluslararası Küratör Yarışması‘nın iptal edilen sergisinin arkasından yarışmanın koordinatörü Başak Şenova geçtiğimiz hafta yeni bir açıklama yaparak, yarışmadaki koordinatörlük görevinden ayrıldığını belirtmişti.

Bu açıklamanın ardından Uluslararası Küratör Yarışması’nın eski jüri üyeleri ve ön değerlendirmeleri yapan üyeleri de bir açıklama yaparak Başak Şenova’ya destek oldu.

“Akbank Sanat’ın İstanbul’da düzenlemiş olduğu Uluslararası Küratör Yarışması eski jüri üyeleri ve değerlendirmecileri olarak, Başak Şenova’nın koordinatör olarak görevini sonlandırma kararını onayladığımızı ve onu desteklediğimizi bildirmek isteriz. Yine belirtmek isteriz ki, Başak Şenova, tüm dürüstlüğü ve yüksek seviyedeki adalet duygusu ile, 2012’de kendi başlatmış olduğu yarışmayı devam ettirmek için yapıcı bir şekilde çözüm yolu arayışına girmiştir. Kültür sektörü çalışanları ve küratörler arasındaki bu dayanışmanın çok önemli, hatta böylesine önemli ve uluslararası bir projenin geldiği bu talihsiz sonuç söz konusuyken daha da önemli olduğunun altını çizmek istiyoruz.”

Akbank Sanat Uluslararası Küratör Yarışması’nda 2011-2015 yılları arasında görev almış jüri üyeleri ve eleştirmenler: Jack Persekian, Francis Mckee, Branko Franceschi, Anne Barlow, Christine Tohme, Susanne Pfeffer, Sam Bardaouil, Till Fellrath, Anna-Kaisa Rastenberger, Paul O’Paul O’neill, Bassam El Baroni, Hans D. Christ, Iris Dressler, Duygu Demir, HG Masters, Leonardo Bigazzi, Tina Sherwell, Ovul O. Övül Ö. Durmusoglu, and Yane Calovski.