kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali başlıyor

26 Kasım 2021

Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali, bu yıl 11. kez 26 Kasım – 2 Aralık 2021 tarihleri arasında T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Şişli Belediyesi’nin katkıları ile Beyoğlu Atlas 1948 ve Kadıköy Sineması‘nda düzenlenecek.

Sinemanın toplum için bir ayna olduğu düşüncesi ve adaletin bu aynadan yansımasının önemine olan inancı her yıl katılan yenilikler, yeni filmler, yeni bölümler ve en önemlisi adalet ve sinema gönüllüleri ile artıyor. Bu yıl film gösterimleri her yıl olduğu gibi Türkiye ve dünya sinemasından seçilmiş, ana temaları adalet olan filmlerden oluşuyor. Altın Terazi Uzun Metraj Film Yarışması’nda ise bu yıl 10 film yarışacak.

Festival 25 Kasım 2021 Perşembe günü Şişli Belediyesi Nazım Hikmet Kültür Evi’ndeki açılış töreni ile başlayacak. Çinli yönetmen Cao Jinling’in yönettiği “Anima” filmi açılışta izleyici ile buluşacak. Festivalin Adalet Terazisi bölümünde dünya sinemasının seçkin örneklerinden 16 film yer alıyor. Adalet temalı kısa filmlerin oluşturduğu belgesel seçkilerinde ise 6 film gösterime sunulacak.

Festival kapsamında, 27-28 Kasım 2021 tarihlerinde endüstrideki gelişmelerin tanıtıldığı, tartışıldığı, iletişim toplantılarının yapıldığı, projelerin yarışmadan profesyonellere sunulduğu VisionIST Endüstri Günleri’nin 3.’sü çevrimiçi olarak gerçekleşecek. Festivalde her yıl akademik program İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde düzenliyor. “Herkes İçin Çevre Adaleti” teması ile bu yıl katılımcılar, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde uzaktan ve yüz yüze 18 oturum eşliğinde ağırlanacak.

Altın Terazi Uzun Metraj Film Yarışması Jürisi, İranlı yönetmen, yapımcı ve oyuncu Niki Karimi, Bulgaristan’dan Sofia Meetings yöneticisi ve yapımcı Mira Staleva, Ukrayna’dan Kiev Uluslararası Film Festivali Molodist’in program yöneticisi Bohdan Zhuk, Türkiye’den oyuncu Mehmet Aslantuğ ve yönetmen Pelin Esmer’den oluşuyor. Jüri başkanlığını ise Niki Karimi yapacak. Altın Terazi Kısa Metraj Yarışma Jürisi Başkanlığını belgesel yönetmeni ve akademisyen Can Candan yapacak. Yönetmen Reem Saleh, oyuncu Tülin Özen diğer jüri üyeleri olarak en iyi kısa filmi belirleyecek.

Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali’nin her yıl verdiği onur ödülleri belli oldu. Festival bu yıl tüm direnen Afgan kadınları ve sinemacıları adına Afganistanlı yönetmen Sahraa Karimi’ye onur ödülü verecek. Festivalin Sinema Onur Ödülü, Reis Çelik’e, Akademik Onur Ödülü Sargun Ali Tont’a ve Sinemaya Katkı Ödülü ise Hülya Uçansu’ya verilecek.