kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Ulya Soley, Orta Doğu’dan izlemeniz gereken 5 kadın küratör listesinde

22 Aralık 2016

Huffington Post, Art Basel Miami’nin gösterişli partileri, yüksek meblağlı satışları ve provaktatif performansları sona ererken merceğini Orta Doğu bölgesine tutuyor. Günümüzde halen belirli bir dengesi olmayan, baskıcı ve “batılı olmayan” hisleri barındıran Orta Doğu bölgesi günümüzde özellikle genç kadınlar için bir nefes alma kaynağı.

Orta Doğu’daki bir çok çarpıcı işlerin arkasında kadınlar yer alıyor.; büyük sanat kurumları, sanat işletmeleri, galeriler ve rezidans programları kadınlar tarafından yürütülüyor.İran, Suudi Arabistan ve Türkiye’den de genç kadınların yükselişi devam ediyor Sanat dünyasına yeni perspektifler kazandıran bu kadınlar arasında ise ağırlıklı olarak küratörler yer alıyor.

Huffington Post son dönemlerde ön plana çıkan 5 kadın küratörü belirledi. Belirlenen küratörler arasında Türkiye’den Ulya Soley yer alıyor. Diğer isimler ise Raneen Bukhari, Lila Nazemian, Munira Al Sayegh ve Lara Khaldi.

Ulya Soley kimdir?

İstanbul’da yaşamakta ve çalışmakta olan Ulya Soley, Robet Kolej’den mezun olmasının ardından Montreal’deki McGill University’de sanat tarihi ve psikoloji dallarından mezun oldu.

Moving Image için düzenlenen yuvarlak masa toplantılarına konuşmacı olarak katılan Soley hâlen Pera Müzesi’nde çalışmakta. Sanatatak ve Istanbul Art News için yazılar yazan Soley; Maybe Art Projects’in de hem kurucusu hem de küratörü.