kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Urla’da yeni bir galeri: BE Contemporary Art Gallery

17 Kasım 2020

İzmir’de gastronomi ve çağdaş sanat başta olmak üzere yaratıcı endüstriler odaklı bir gelişme sağlayan Urla’da yeni bir galeri açıldı: BE Contemporary.

BE Contemporary, çağdaş sanatın Türkiye’deki gelişimini tanıtan ve destekleyen bir sanat platformu. Kişisel ve kültürel kimlik, aile, toplum, milliyet, cinsiyet gibi geniş başlıklarda gerçekleşen kültürel diyalogun bir parçası olarak ortaya çıkan ve farklı farklı alanlarda yer aldığı çeşitli projelerle dikkat çeken platform, BE Contemporary adıyla varlığına bir sanat galerisi olarak devam ediyor. Urla’ya kök saldığı bu yeni dönemde, çok sayıda sanatçıyı sanatseverlerle paylaşmaya hazırlanıyor.

Galerinin 14 Kasım 2020’de ağırlayacağı ilk sanatçı: Suzan Batu

BE Contemporary, yeni alanında yeni sorulara, farklı bakış açılarına, sanatın kucaklayıcılığına daha çok alan açmayı hedefliyor. Seyircinin icra edene, icra edenin eşlikçiye dönüşeceği alışılmadık bir yolculuğa ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Bir karşılaşma noktası, dünyayı yeniden kurma cesaretini gelenlere bulaştıran bir paralel evren olmak için çok yakında size kapılarını açıyor.

Galerinin ağırlayacağı ilk sanatçı ise sanatseverleri oyuna çağıran, ters köşelerle dolu eserleriyle Suzan Batu. Geleneksel ve moderni harmanladığı, dantel motifler ve neon renkleri iç içe geçirdiği, seyircide bir hipnoz duygusu yaratan ve bir şaman gibi onların yolculuğunu yönlendiren işleriyle Suzan Batu sizi mitlerin ve masalların dünyasına davet ediyor. Beklenmedik anlarda sürpriz performanslarıyla seyirciyi şaşırtacak olan Batu’nun “Tanrıçanın Günlüğü” sergisi katılanlara yeni perspektifler sunmaya hazırlanıyor.

İstanbul’dan Urla’ya bir yolculuk

BE Contemporary, 2016 yılında Bahar Soyoğuz tarafından kuruldu. 2014 yılında Kültür Politikaları ve Sanat Yönetimi yüksek lisans programını tamamlayan Soyoğuz, Sabancı Müzesi, Sotheby’s Institute of Art London & Node Center for Curatorial Studies gibi kurumlarda çeşitli sanat yönetimi eğitimleri aldı.

Türkiye çağdaş sanatının görünürlüğünü yurt içi ve yurt dışında güçlendirmek artırmak adına yol aldığı sanat serüveni, İstanbul’da başladı ve Urla’da devam ediyor. Yetenekli ve öngörülü çağdaş sanatçılarla çalışmakta ve BE Contemporary Art Gallery sayesinde onları daha çok kişiyle buluşturmayı düşlüyor.