kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Üsküdar Belediyesi’nden yeni bir kültür mekânı: Nevmekân Selimiye

15 Mart 2021

Üsküdar Belediyesi, 3. Selim tarafından 1802 yılında yaptırılan tarihi Selimiye Hamamı’nı 3 yıl süren restorasyon çalışmalarının ardından Nevmekân Selimiye olarak hizmete sundu.

Üsküdar Belediyesi’nin bir kültür-sanat platformu olarak Türkiye’ye kazandırdığı Nevmekân markasının 3. halkası olan Nevmekân Selimiye, aslına uygun bir şekilde hamamdan kütüphaneye dönüştürülen kültür merkezi konsepti ile açıldı. Restorasyon sırasında hamam bölümündeki sonradan çimento esaslı sıva ile kaplanan taş yüzeyler tekrar gün yüzüne çıkarıldı.

2000 metrekare kapalı, 180 metrekare açık alana ve 300 kişi ağırlama kapasitesine sahip Nevmekân Selimiye, misafirlerine tarihi doku ortamında kitap okuyup, araştırma yapabilme imkânı sunuyor. Nevmekân Selimiye, Türkiye ve dünya edebiyatı çocuk kitaplarından felsefe ve tarih kitaplarına; kişisel gelişim, sosyal bilimler ve hukuk kitaplarından ilahiyat ve tıp gibi alanlardaki kaynaklara kadar 25.000’i dijital olmak üzere 45.000 kitap kapasitesi ile İstanbul’un yeni kültür durağı olacak.