kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

V&A Museum Jameel Prize Ödülü için kısa listeye kalanları açıkladı

19 Ocak 2016

Victoria and Albert Museum (V&A) tarafından İslami geleneklerden esinlenilen sanat ve zanaat eserleri için iki yılda bir verilen, 25.000£ değerindeki, uluslararası çağdaş sanat ve tasarım ödülü Jameel Prize‘ın 4.’sü için kısa listeye kalan 11 sanatçı ve tasarımcı açıklandı.

Kısa listeye kalan isimler: David Chalmers Alesworth, Rasheed Araeen, Lara Assouad, Canan, Cevdet Erek, Sahand Hesamiyan, Lucia Koch, Ghulam Mohammad, Shahpour Pouyan, Wael Shawky, and Bahia Shehab.

Kısa listeye kalan isimler Pakistan, Birleşik Krallık, Birleşik Arap Emirlikleri, Türkiye, İran, Brezilya, ABD ve Mısır gibi farklı coğrafyalardan geliyor ve eserler, bu isimlerin sanatçı kitabı, seramik, video, heykel ve fotoğraf gibi sanat ve zanaatın farklı alanlarda üretimlerinden oluşuyor.

Kazanan isim 7 Haziran 2016’da açıklanacak. Jameel Prize’ın sergisi ise 8 Haziran 2016’da Pera Müzesi‘nde açılacak. Bu sergi ödülün yurtdışında düzenlenen ilk sergisi olması açısından da önem taşıyor.