kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

VAHA’dan açık çağrı

4 Ağustos 2020

TANDEM tarafından hayata geçirilen VAHA, bağımsız kültür-sanat alanlarının güçlendirilmiş sesleriyle Türkiye, Avrupa ve komşu ülkelerdeki şehirlerde kamuoyu tartışması ve diyalog için oluşturulan iki yıllık bir program. Program için son başvuru tarihi 14 Eylül 2020.

Hibrit alanların çeşitliliğini ve şu anda bölgelerin karşılaştığı demokrasi krizlerine bağlamsal yanıtları bir araya getiren VAHA, özgür ifade ve kültürel programlama platformlarına özel destek sağlamak için yerel uygulamalardan öğrenmenin gücünü araştırıyor.

Alternatif yaklaşımlar ve dönüştürücü ekonomiler ile uluslararası dayanışma ve sosyal yardım alışverişi VAHA’nın faaliyetlerinin merkezinde yer alıyor. Bu yaklaşımla VAHA, yerel mekânların açık diyalog için verimli manzaralar olarak büyüyen birbirine bağlı vahaların sosyal olarak öne çıkan bir ekosistemi oluşturmasına izin veren bir çerçeve sunmayı umuyor.

VAHA, uluslararası bir dayanışma ağı içinde birbirine bağlı 16 yerel merkezi şekillendirmek için 50’ye kadar bağımsız kültür-sanat alanını ve kamu programlaması organizasyonunu birbirine bağlayacak. Her bir platform ortaklığı, Türkiye genelinde seçilen şehirlerden birinde (Ankara, Diyarbakır, Eskişehir, İstanbul, Antalya, Mersin) kurulan veya Avrupa’nın ve komşu ülkelerinin başka bir bölgesinde bulunan üç adede kadar mevcut mekânı içeriyor.

Türkiye’den ve diğer ülkelerden seçilen 8’er merkez ilk önce kendi çevrelerinde pilot eylemler geliştirme fırsatı bulacak ve birinci aşamadaki etkinlik akışını izlemeye davet edilecek. İkinci aşamada ise katılımcılar çalışmalarını, uluslararası işbirliğinin açık bir yapısı aracılığıyla, serbest tartışma ve açık diyalog için daha geniş bağımsız mekânlar ekosistemine dönüştürmeye davet edilecek ve bu aşamada, bir dizi faaliyet ölçeklendirme süreci desteklenecek.