kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Vahit Tuna’nın yeni sergisi aynı anda 4 mekânda

7 Mart 2017

Vahit Tuna‘nın son dönem ürettiği yapıtlarının yer aldığı Pşisel Sergi adlı kişisel sergisi 7 Mart – 8 Nisan 2017 tarihleri arasında İstanbul’da bulunan dört ayrı sanat mekânında eş zamanlı olarak gösteriyor. Sergiye ev sahipliği yapan mekânlar; Alt Sanat Mekânı, Galerist, MARSistanbul ve REM Art Space. Birbirinden bağımsız dört mekâna yerleştirilmiş tek bir sergi olarak Pşisel Sergi, ‘Psişe (psyche)’ ve ‘kişisel’ kelimelerinden türetilmiş bir isim önerisi.

Tuna; bu sergisinde öznel zaman ile nesnel zaman arasındaki farklılıkları, bellek/kayıp ve bilinç arasındaki mesafeleri kolektif olan üzerinden yeniden okuyor. Serginin dört farklı mekâna yerleştirilmesi, izleyiciyi eşzamanlı olarak yapıt, zaman, mesafe, bellek gibi kavramları yeniden okumaya teşvik ederken, alışageldik sergi izleme biçimleri dışında yeni bir deneyim alanı da sunuyor. Pşisel Sergi nesnelerin sadece görsel taraflarına değil; ses, beden ve tin ilişkisine de dikkat çekiyor.

…Psişe kişiliğin tümünü tanımlar, bilinçli veya bilinçdışı, tüm duygu, düşünce ve davranışları içerir. Psişe birbirinden farklı çalışan ancak birbirleriyle etkileşimde bulunan sistemlerden oluşur. Kişiliğimizdeki en etkili güç tüm insanlık tarihinin deneyimlerini kapsayan kolektif bilinçaltımızdır. Kolektif bilinçaltımız tüm ortak deneyimlerimizi tanımlamada bizi yönlendirmektedir… C.G. Jung

…Belki de şu mermer parçası bir sonsuz canlı cisimler yığınıdır ya da balıklarla dolu bir göl gibidir… Leibniz

Sanatçı Hakkında:

Vahit Tuna 1971 yılında Edremit’te doğdu. MÜGSF Grafik Bölümünü bitirdi. 2002-2003 yılları arasında burslu olarak Almanya’nın Stuttgart kentinde bulunan Akademie Schloss Solitude’de bir yıl süresince çalıştı ve ilk kişisel sergisini açtı. Tuna, yurt içi ve yurt dışı bir çok grup sergisine katıldı. İstanbul’da 2008 yılında Hafriyat Karaköy, 2011 yılında ise Depo’da kişisel sergiler gerçekleştirdi. Hâlen İstanbul’da yaşamakta ve çalışmaktadır.