Ve yine de maskem kudretli, Alt Sanat Mekânı’nda

17 Şubat 2017

Alt Sanat Mekânı, 15 Şubat – 16 Nisan 2017 tarihleri arasında, Basel Abbas ve Ruanne Abou-Rahme‘nin yeni yerleştirmesi, Ve yine de maskem kudretli‘ye ev sahipliği yapıyor. Mitoloji, ekoloji ve sömürgeye karşı direniş arasındaki ilişkiyi irdeleyen yerleştirme ile sanatçılar tamamlanmamış yeni anlatımlar hayal ediyor.

Ve yine de maskem kudretli, iki bölümden oluşuyor. İlki ses ve bir yeri inşa etmek ya da yok etmek için kullanılabilecek küçük, garip objelerin de dahil olduğu, beş kanaldan oluşan, izleyiciyi içine alan bir video yerleştirmesi. Videoda; harabeye dönmüş, şimdi otların, vahşi bitkilerin örttüğü Filistin köylerini gençlerle birlikte ziyaret eden Basel Abbas ve Ruanne Abou-Rahme’nin, doğanın bu mekânları tekrar sahiplenmesine şahit olduğu eski Filistin şehirleri ve köylerine duygusal bir yolculuk ile harabeler yeniden ziyaret ediliyor.

Ve yine de maskem kudretli‘nin ikinci bölümü, iki galeriye yayılıyor. Yeni bir ses işi ve işin altyapısını oluşturan çeşitli malzemeler geniş bir şekilde sergileniyor. Sanatçıların harabelere yaptıkları ziyaretler üzerine bir diyalog olarak kurgulanmış ses yerleştirmesi, ‘sanki sömürgeci bir mantığa rağmen ele geçirilmiş olan, sanki hala hayatta olan mekânlar, sömürge ile başkasının egemenliğine izin vermeyen doğa-ekoloji-peyzaj arasındaki ilişkiyi açığa çıkarıyor. Gösterilen malzemeler arasında imgeler, kitaplar, diyagramlar, buluntu objeler, kurutulmuş bitkiler, kayalar ve 3 boyutlu maske heykeller var. ‘Batı Şeria’da bulunduktan sonra özel koleksiyonlarda saklanan neolitik maskeler, hacklenerek 3 boyutlu baskıları alınıyor. Siyah kayak maskesine korkutucu bir benzerliği bulunan maskelerin kopyaları Filistin’de dolaşıma sokuluyor. İsrail’de yıkılmış bir Filistin köyünde, bir grup genç maskeyi takıyor. Bu, onlar için kazara yaşanan ritüel ve mit anında başkası olmak, anonim olmak demek.