kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Vedat Türkali Edebiyat Ödülleri’nin 2021 sahipleri belli oldu

26 Mayıs 2021

Atakum Belediyesi tarafından yazar Vedat Türkali adına roman, öykü, şiir ve çeviri kurmaca eser kategorilerinde verilen Vedat Türkali Edebiyat Ödülleri‘ni kazanan isimler ve eserler açıklandı. Kazananların ödülleri Mayıs ayının son haftası takdim edilecek.

Roman Ödülü, ‘Osman’ (Can Yayınları) adlı eseri ile Ayfer Tunç‘un, Şiir Ödülü “Dil Tutulması” (Yapı Kredi Yayınları) adlı eseri ile İlhan Durusel’in, Öykü Ödülü, “Şehirli Karınca” (Sel Yayınları) eseri ile Mehmet Güreli‘nin, Kurmaca Çeviri Eser Ödülü, “Yeryüzünde Bir An İçin Muhteşemiz” (Ocean Vuong/Harfa Yayınları) ile çevirmen Deniz Koç‘un ve İlk Roman Ödülü, “Ölüler Kıraathanesi” (Alfa Yayınları) ile Fatih Gezer‘in oldu.

Vedat Türkali Roman Ödülü: Osman (Can Yayınları) – Ayfer Tunç

Jüri, çeşitli anlatım olanaklarının ustaca kurgulandığı dinamik bir metin aracılığıyla insan ruhunun derinliklerini göstermedeki başarısından ötürü, Ayfer Tunç’un “Osman” isimli romanını Vedat Türkali Roman Ödülü’ne değer bulmuştur.

Vedat Türkali Şiir Ödülü: Dil Tutulması (Yapı Kredi Yayınları) – İlhan Durusel

Jüri, günümüz şiirinin dilsel ve biçimsel sınırlarını zorlayarak yeni anlatım ve söyleyiş arayışlarına girişmiş, yapıbozumsal teknikler deneyerek Türkçe şiire yeni bir ses ve soluk kazandırmış olmasından ötürü İlhan Durusel’in “Dil Tutulması” isimli şiir kitabını Vedat Türkali Şiir Ödülü’ne değer bulmuştur.

Vedat Türkali Öykü Ödülü: Şehirli Karınca (Sel Yayınları) – Mehmet Güreli

Jüri, sinemanın, müziğin ve resmin dünyasını disiplinlerarası ilişkiler kurarak öyküye ustalıkla dahil etmesi ve kendine has anlatımıyla edebiyatımıza yaptığı katkılardan ötürü Mehmet Güreli’nin “Şehirli Karınca” isimli öykü kitabını Vedat Türkali Öykü Ödülü’ne değer bulmuştur.

Vedat Türkali Kurmaca Çeviri Eser Ödülü: Yeryüzünde Bir An İçin Muhteşemiz (Ocean Vuong/Harfa Yayınları) – Deniz Koç

Jüri, etkileyici bir hikayeyi yetkin ve duru bir dille okura aktarmadaki başarısı ve kullandığı anlatış biçiminin yanında çevirmenin eseri Türkçe’ye aktarmadaki titiz ve özverili çabasından ötürü Ocean Vuong’ın Yeryüzünde Bir An İçin Muhteşemiz isimli romanını Vedat Türkali Çeviri Kurmaca Eser Ödülü’ne değer bulmuştur.

Vedat Türkali İlk Roman Ödülü: Ölüler Kıraathanesi (Alfa Yayınları) – Fatih Gezer

Jüri, çoklu hikâyelerle örülmüş şaşırtıcı kurgusu, hayatın içinden alınmış farklı kahramanları anlatmadaki başarısı ve etkileyici dili nedeniyle, Fatih Gezer’in “Ölüler Kıraathanesi” romanını Vedat Türkali İlk Roman Ödülü’ne değer bulmuştur.