kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Vehbi Koç Vakfı müzesinin adı belli oldu: ARTER

16 Mart 2017

2016 Yılı Vehbi Koç Vakfı Faaliyet Raporu‘ndaki habere göre; Vehbi Koç Vakfı‘nın çağdaş sanat alanında sürdürülebilir bir üretim ve sergileme altyapısı sunmak üzere 2010 yılı Mayıs ayında İstiklal Caddesi üzerindeki tarihi bir binada açtığı Arter, hâlen Dolapdere’de inşaatı devam eden ve 2018 sonbaharında açılması plânlanan müzeye adını veriyor.

Arter ismini taşıyacak müze, tamamlandığında farklı disiplinlerden etkinliklere ev sahipliği yapacak ve Arter’in süregelen faaliyetlerini bir adım ileriye taşıyacak. Müzenin kurucu direktörlüğünü Vehbi Koç Vakfı Kültür Sanat Danışmanı Melih Fereli üstlenirken, küratöryel ekibin başında ise Emre Baykal yer alıyor.

Bir kültür ve eğitim odağı olarak kurgulanan müzenin tasarımı Grimshaw Architects (İngiltere) tarafından yapıldı; uygulama projeleri ise Turgut Alton Mimarlık tarafından gerçekleştirildi. 2015’te başlayan müze inşaatının 2018 yılında tamamlanması planlanıyor.

Müze binasında sergi alanlarının yanında bir heykel terası, performans alanları, diyalog merkezleri, konferans/toplantı/etkinlik salonları, kitaplık, konservasyon laboratuvarı, depolar, sanat yayınlarına odaklanan bir kitabevi ve yeme/içme alanları bulunacak.