kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Vera Kültür Sanat’ta yeni sergi: “Standard Profile: Documentation”

27 Ekim 2020

Vera Kültür Sanat, 27 Ekim – 8 Kasım 2020 tarihleri arasında Evren Selçuk’un bir serginin arşivini ortaya koyan “Standard Profile: Documentation” başlıklı sergisine ev sahipliği yapıyor.

Standard Profile’ın hikayesi, fabrikaların yarattığı yıkımlara dayanıyor. Kötü koşullarda çalıştırılan işçiler, çevresel felaketler, sömürünün sistematik mekanizması, kısır üretim döngüsü gibi.

Bir galeri mekânının, aktif olarak üretim yapabilen Standard Profile adında bir fabrikaya dönüştürülmesiyle oluşan “Standard Profile: Production” sergisiyle bu vahşi üretim ideolojisi odağa alınıyor. Ham deri tabakalar, gaz maskeleri, respiratörler, ürün kolileri, ürün teşhir
vitrinleri, yük taşıma arabaları, mutfak, personel odası, kantin, üretim departmanları, aktif olarak görev yapan teknik personel, temizlik personelleri, işçiler gibi birçok unsurun bir araya gelerek kurgulandığı bir fabrika..

Fiziki kurulumu ve performans hazırlıklarıyla birlikte bir yıllık zaman dilimine yayılan bu serginin; eskiz, kroki, kurgu gibi birçok görselinin ve oluşum aşamalarının bir arşivi olan “Standard Profile: Documentation” sergisi ise Standard Profilin görünmez belleğini görünür hâle getirmeye çalışır.