kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Versus Art Project’te yeni sergi: “Her şey yolunda”

14 Eylül 2021

Versus Art Project, 9 Eylül – 9 Ekim 2021 tarihleri arasına mural sanatçısı kimliğiyle tanınan Canavar’ın “Her şey yolunda” başlıklı ilk kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor.

Toplumsal baskı, iktidar sevdası, fetihçilik, insanın şehirdeki varoluş ve yaşam mücadelesini merkezine alan sergide sanatçının üç senelik üretim sürecini kapsayan çalışmaları yer alıyor.

Toplumun kötücül yanı, acı ve hazlarını gözlemleyerek, bu kültürel baskıların insan psikolojisi üzerinde yarattığı travmatik etkilerden beslenen Canavar, üretiminin referans noktalarını Kafka’nın “Dönüşüm” ve “Babaya Mektup”u ile Nietzsche‘nin “Böyle Söyledi Zerduşt”una dayandırıyor.

Eril iktidar baskısı altında ötekileşen bireyin ait olamama ve beden – kimlik yabancılaşmasının bir temsili olan hamam böceği figürünü kendisiyle özdeşleştiren sanatçı, “Her şey yolunda” sergisinde şiddet ve öfkenin bulaşıcı hâlini, varoluş sürecini etkileyen deneyimlerini irdeliyor.

Canavar’ın 60’a yakın sprey boya çözümlemesi, pentür, gravür ve duvar üzerine gerçekleştirdiği performatif uygulamanın yer aldığı sergi, sokak sanatçısının galeri içindeki kalıplaşmış varlığını farklı bir perspektiften tartışmaya açıyor.

Francis Bacon’dan referansla eril baskı, soy devamı, erkek çocuğa yüklenen sorumluluk konularının işlendiği “C1” adlı eseri ile izleyiciyi karşılayan “Her şey yolunda” sergisi, Canavar’ın toplumun farklı karakterlerinin yansımalarını ele aldığı çalışmalarına yer veriyor.