kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Versus Art Project’te yeni sergi: “TRANSİT”

18 Şubat 2022

Versus Art Project, 10 Şubat – 19 Mart 2022 tarihleri arasında Selim Süme’nin “TRANSİT” başlıklı kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor. Süme, bu sergide fotoğraf çalışmalarıyla günlük ve sıradan olanı merkezine alıyor. Rastlantı ve kurgu arasındaki opak alanda salınan sergi, gündelik olanın estetize ve(ya) dramatize edilmesini araştırıyor.

Fotoğraf çekmenin aynı zamanda bir şeyi çekmemek/göstermemek, kadrajın dışında bırakmak olduğuna işaret eden Süme, “TRANSİT” serisinde uzun zamandır bakmaktan vazgeçtiği konulara tekrar odaklanıyor.

Süme, 25 yıl önce lens odaklı işler üzerine çalışmaya başladığında kullandığı üretim biçimine geri dönüş olarak tanımladığı bu seride bas-çek (şipşak) pratiğini kullanıyor. Kompakt filmli bir makinenin imkânlarından yararlanmaya çalışan seri ile mümkün olabildiğince ham, samimi ve sade estetiğin peşinde bir dil kurmaya çalışıyor. Fotoğraflarıyla hafızanın kaydını günlük tutma pratiğiyle ele alıyor ve bunları kendi ifadesiyle “izleyiciyi kör etmeden” göstermeye çalışıyor. Süme’nin Şair Ahmet Güntan’ın “Parçalı Ham” manifestosundan ilham alan fotoğrafları “TRANSİT” başlığı altında bir araya geliyor.