kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Versus Art Project’ten yeni sergi

14 Mayıs 2018

Versus Art Project, 10 Mayıs – 9 Haziran 2018 tarihleri arasında Ömer Pekin’in ‘THE UNCANNY. THE REAL. THE EPIPHANY.’ (Tekinsiz. Gerçek. Tezahür.) başlıklı kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor.

Ömer Pekin, geleneksel materyal anlayışını ve resimsel kompozisyon olgusunu farklı bir boyuta taşımayı amaçlıyor. Pekin, sergilediği objelerin form ve yapılarının izleyici tarafından farklı şekillerde algılanıp deneyimleneceği, kendi yarattığı gerçeklik kavramı içinde anlamlandırabileceği yeni bir farkındalık oluşturmayı hedefliyor. Ortaya çıkan anlatı izleyicilerin aktif rol alması sonucu değişiklik göstererek, farklı algı katmanlarının varlığını ortaya sunarken nesneler arası gerçekleşen bu performatif etkileşimi serginin ana unsuru olarak belirliyor.

Ömer Pekin 1991 yılında​ İstanbul’da doğdu. Eğitimini Avusturya, Viyana​’daki Akademie der bildenen Künste Wien’de gerçekleştiren Pekin, yüksek lisansını SCI-Arc, Southern California Institute of Architecture’da tamamlamıştır. Aktif olarak Şevki Pekin mimarlık bürosunda çalışmalarını sürdüren sanatçı, İstanbul’da yaşıyor.