kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Via Kültür’de Kasım ayı

9 Kasım 2018

Kültür, sanat ve politika merkezli tartışmalar düzenleyen Via Kültür’ün bu ayki programında 100. yılına giren Alman Devrimi yer alıyor. Mecra Salon’da Kasım ayı boyunca dört farklı başlıkta irdelenecek Alman Devrimi, önümüzdeki aylarda da tartışılmaya devam edecek.

10 Kasım’da MSGSÜ Sanat Tarihi Bölümü öğretim üyeleri Osman Erden ve Zeki Coşkun ile beraber “John Berger’ın dünyasına yolculuk” başlıklı bir panel gerçekleşecek.

11 Kasım’da ise saat 13.00’da MSGSÜ Devlet Konservatuarı öğretim görevlisi Melih Duygulu ile “Türkiye’de Etnik Müzikler” üzerine söyleşi ve 18.00’da ise Foti Benlisoy ile 100. Yılında Alman Devrimi tartışmalarının ilki başlıyor. ilk Etkinlik “1918-1919: Dünyayı Sarsamayan On Gün ve Kaybedilmiş Alman Devrimi” ismini taşıyor.

17 Kasım’da Dokuz Eylül Üniversitesi Felsefe Bölümü Öğretim Üyesi Doğan Göçmen ile Alman Devrimi tartışmalarının ikincisini gerçekleştirilecek. Doğan Göçmen devrim sürecinde karşı karşıya gelen iki çizgiyi “Bernstein, Luxemburg ve Diyalektik Felsefe” başlığıyla ele alacak.

Alman Devrimi tartışmalarının üçüncü konuğu ise İ.Ü SBF öğretim üyesi Ateş Uslu. 18 Kasım’da “Alman Devrimi ve Sosyalist Düşünce: Karl Korsch’un Marksizm Yorumu” başlığıyla Korsch’un düşünceleri üzerinden Alman devrimci sürecini ele alınacak.

 23 Kasım’da “Alman Devrimi (1918-1919) ve Namık İsmail” başlığıyla  Konuşmacı ise Süleyman Demirel Üniversitesi öğretim üyesi Gülek Bek.

Ayın son etkinliği ise 24 Kasım’da. “Hegomonya Yeniden Kurulurken Sol Liberalizm ve Taraf” kitabının yazarı Aras Aladağ ile  “Taraf Neyi Temsil Ediyordu?” konuşması gerçekleşecektir.