kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

VII. İstanbul Uluslararası Opus Amadeus Oda Müziği Festivali başlıyor

19 Şubat 2018

Artisan Organizasyon tarafından 2012 yılından beri düzenlenen Opus Amadeus Oda Müziği Festivali, bu yıl 19 Şubat – 26 Mart tarihleri arasında 7. kez gerçekleştirilecek.

Festival programında Almanya, Hollanda ve Fransa’nın yanı sıra Türkiye’nin fakrlı şehirlerinden solistler ve topluluklar yer alıyor.

Almanya’nın önde gelen yaylı çalgılar dörtlüsü Leipzig Quartet, Grand Pera Emek Sahnesi’nde “Mükemmelin Dayanılmaz Hafifliği” isimli konserlerinde Mozart, Dvorak ve Schumann’dan oluşturdukları, quartet dağarının gerek popüler gerek efsanevi yapıtları ile festivalin açılış konserini gerçekleştiriyor.

Hollanda’nın önemli erken dönem müziği topluluğu La Sfera Armoniosa ile Hollanda’nın sevilen ve ünlü sopranolarından Johannette Zomer “Monteverdi ve Çağı” isimli konserlerinde geç rönesans, erken barok ve barok dönem bestecilerinden muazzam bir seçkiyle Yeldeğirmeni Sanat’ta Türkiye’deki ilk konserlerini gerçekleştiriyor.

Ülkemizin en başarılı korolarından Rezonans, “Viyana’nın Büyülü Sesleri” isimli festival konserlerinde Viyana’da doğmuş, Viyana’da yaşamış ya da Viyana’dan etkilenmiş bestecilerden oluşan muhteşem bir seçkiyle İstanbul’un her iki yakasında Surp Levon Ermeni Katolik Kilisesi ve Saint Esprit Kilisesi’nde müzikseverlerle buluşuyor. Rezonans birbirini izleyen 4 yüzyılı aynı konserde biraraya getiriyor.

Opus Amadeus Oda Müziği Festivali’ne katılan topluluklar içinde en genç sanatçılardan oluşan Fransız Philia Trio “Paris’ten İstanbul’a Tutkulu Rüzgarlar” isimli ve Yeldeğirmeni Sanat’ta gerçekleşecek konserlerinde Piazzolla’nın Mevsimler’i etrafında nostaljiyle dönerken Bach, Mozart, Grieg, Eisler ve Finzi’den de muhteşem eserler yorumluyorlar.

Festivale Ankara’dan katılan, türünün ender topluluklarından Quarter Bassoon Ensemble “Zevk ve Renk Dolu Bir Fagot Yolculuğu” isimli, Grand Pera Cercle d’Orient Salonu’nda verecekleri konserde dört fagotun büyüleyici ve gizemli tınılarını Rönesans döneminden Beatles’a uzanan bir program kapsamında dinleyicilerle paylaşıyor.

“Miles Davis’e Klasik Sevgilerle” isimli, festivalin sürprizli ve sondan bir önceki konseri, çok başarılı sanatçılardan oluşan Macar Duo SeRa topluluğunu ağırlıyor. Çok ender bir kombinasyon sunan saksafon ve arp’ın farklı tınıları zengin bir program yorumlamak üzere bir araya gelerek İstanbul’un iki yakasında Aşkenazi Sinagogu ve Surp Levon Ermeni Katolik Kilisesi’nde müzikseverlerle buluşuyor.

Opus Amadeus Oda Müziği Festivali kapanış konseri ülkemizin en sevilen topluluklarından CSO Çello Quartet’i ağırlıyor. “Mission Impossible” isimli Beşiktaş Deniz Müzesi’nde gerçekleşecek olan final konseri macera dolu, romantik, renkli, popüler ve hareketli eserlerden oluşan programı ile dinleyicilere unutulmaz bir veda şöleni sunuyor.