kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Viran Erol Vert Kunstraum Kreuzberg/Bethanien’de

28 Haziran 2017

Kunstraum Kreuzberg/Bethanien, 24 Haziran – 27 Ağustos 2017 tarihleri arasında Viron Erol Vert’in “Born in The Purple” başlıklı kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor. Vert’in yeni projesinin üretimine ise SAHA Derneği destek verdi.

Viron Erol Vert’in kişisel sergisi “Born in The Purple”; kültürel üstünlük, bölgesel güç, doğuştan kazanılan haklar ve insan hakları gibi global öncelik taşıyan güncel konular üzerinde duruyor. Vert’in tıpkı İstanbul Osmanbey’deki aile apartmanında olduğu gibi, Kunstraum Kreuzberg /Bethanien de 12 odadan oluşuyor. Buna paralel olarak sergi, farklı tematik ve sanatsal kaygılara odaklanan 12 oda enstalasyonuna yayılıyor.


Davet edilen katılımcıların aktif katkılarıyla gelişen disiplinlerarası bir programa ev sahipliği yapan “The Porphyra Club” ise, bu sergi ve sergi süreci için tasarlanan ve üretilen bir mimari yerleştirme. Enstalasyon merkezi bir oda olarak, gösterimler, sanatçı konuşmaları, araştırmacılar ve küratörler tarafından yapılan tartışma oturumları, performans gösterileri, davet edilen aşçılar tarafından öğle ve akşam yemekleri gibi serginin tüm kamusal programlarını barındırıyor. Odadaki etkinliğe göre hareket edebilen ve değiştirilebilen kurulum, antik Yunan tiyatrosundan ve sahne tasarımından esinlenmiş.