kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Vitrin – Türkiye Güncel Müzik Buluşması 3. kez düzenleniyor

3 Temmuz 2019

26. İstanbul Caz Festivali bu yıl 29 Haziran – 18 Temmuz 2019 tarihleri arasında gerçekleşiyor. Festival kapsamında SOCAR Türkiye sponsorluğunda gerçekleştirilen Vitrin – Türkiye Güncel Müzik Buluşması ise 3 – 6 Temmuz 2019 tarihleri arasında 3. kez düzenlenecek.

Vitrin’e davet edilen uluslararası müzik profesyonelleri, Türkiye’nin başarılı müzisyenlerini festival sahnesinde izleyecekler. Ayrıca Vitrin’e katılan müzisyen ve topluluklar arasından uluslararası delegelerin belirleyeceği iki isme “SOCAR Türkiye İpek Yolu Turne Destek Ödülü” verilecek.

Türkiye’de özellikle son yıllarda hızla gelişen müzik üretimi ve yetenekli müzisyenlerin yeni projeleri, uluslararası arenada da büyük ilgi görüyor. Bu talebin kurumsal olarak etkin bir uluslararası temsile olan ihtiyacından yola çıkan İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın (İKSV), SOCAR Türkiye sponsorluğuyla hayata geçirdiği ‘Vitrin – Türkiye Güncel Müzik Buluşması’ bu yıl da yakın coğrafyaların müzikal üretimlerine kucak açacak ve bu müziklerin evrensel kültür ve sanata katılımlarına olanak sağlayacak.

Vitrin’e her yıl, başta Avrupa’dan olmak üzere dünya çapında tanınan 40’a yakın uluslararası delege katılıyor. Davet edilen müzik profesyonelleri, etkinlik kapsamında düzenlenen konser, panel ve seminerlerde Türkiye güncel müzik sahnesini izleme ve deneyimleme fırsatı buluyor. Aynı zamanda düzenlenecek müzik sektörü odaklı toplantılarla da yerli ve yabancı müzik profesyonelleri bir araya gelerek, sanatçıların yurt dışına açılmasını teşvik edecek ilişkiler kurulmasına imkân sağlanıyor.

SOCAR Türkiye’den turnelere de destek

Türkiye’den sanatçıların desteklenmesi adına bu yıl Vitrin kapsamında sahne alacak müzisyen ve topluluklar arasından seçilecek iki isme “SOCAR Türkiye İpek Yolu Turne Destek Ödülü” de verilecek. Seçilen sanatçı ya da topluluklar, kendilerine takdim edilecek 2 bin 500’er euro değerindeki bu ödülü önümüzdeki bir yıl içinde çıkacakları herhangi bir uluslararası turnedeki masraflarını karşılamak için kullanabilecek.