kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

“Walkthrough: Intersections” BiPOD Festivali’nde

28 Mayıs 2021

İzmirli performans ekibi tibia x fibula, Walkthrough: Intersections adlı işi ile 28 Mayıs Cuma günü saat 19.00’da Fransa’nın Lyon kentinde ve çevrimiçi gerçekleşecek olan BiPOD Festivali’nde yer alıyor.

Walkthrough, daha önce İzmir’de LiveatHomeİzmir kapsamında Last Day of Quarantine ve Darağaç.icra kapsamında Darağaç versiyonlarıyla gerçekleşti. İşin yeni versiyonu Intersections, ilk kez BİPOD Festivali’nde Taldans’ın katılımıyla gerçekleşecek. Performans yurt içinde ve yurt dışında farklı şehirlerde yeni versiyonlarla tasarlanmaya devam ediyor.

Mimari, performans, sosyal bilimler ve tasarım alanlarından gelen Cansu Pelin İşbilen ve Fatih Gençkal tarafından 2020’de kurulan tibia x fibula, çeşitli disiplinler arasında canlı deneyimler ve başka şeyler tasarlar ve yaratır. Sanat, teknoloji ve gündelik hayatın kesişiminde zaman ve mekan, beden ve hafıza, katılımcılık ve yaratıcı deneyimler üzerine fikirler ve pratiklerle ilgilenir.

tibia x fibula’nın ilk işi Walkthrough, şehirde gerçekleşen bir yürüyüş. Dijital bir bağ aracılığıyla dünyanın başka bir yerinde fiziksel bir değişim yaratan bir flanör/z deneyimi. Bedeni mekân olarak, şehir manzarasının bir parçası olarak araştıran performans, gerçek bir bedeni orada olmayanlar için bir avatara dönüştürüyor. Şehrin hediye ettiği tesadüfi karşılaşmaları kucaklarken şehrin manzarasını oluşturan şekiller, yüzler, ilişkiler üzerine düşünüyor.