kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

WOW İstanbul başlıyor

4 Mart 2021

Bugüne dek 6 kıtaya yayılarak, 70’ten fazla festivalle 2 milyondan fazla katılımcıya ulaşmış global bir festival olan WOW, WOW Vakfı ortaklığında, British Council ve Sabancı Vakfı iş birliği ve Pozitif prodüktörlüğünde 5 – 7 Mart 2021 tarihleri arasında WOW Istanbul adı ile Türkiye’de gerçekleşiyor.

2011 yılında Jude Kelly CBE tarafından, Londra’da Southbank Centre’da, Dünya Kadınlar Günü’nün 100. yıl dönümünde başlatılan Women of the World – WOW Festivali, kadınların toplumdaki öncü kimliklerini destekleyen, başarılarını kutlayan ve kadınların günümüzde hâlâ karşılaştıkları engelleri mercek altına alan bir festival.

Festivalde toplumsal cinsiyetin hayatlarımızı nasıl etkilediği Şehir Hayatına Katılım, Şehrin Görünmeyen Yüzü, Şehirde Dayanışma alt temaları çerçevesinde ele alınacak. Dijital ortamda gerçekleşecek festivalde, sanat ve sivil toplum alanlarından kadınların imza attığı çalışmalara yer verilecek. Kapsayıcı, kesişimsel, adil ve herkese açık bir platform görevi gören festival, kadınların sesini duyurmak için imkân yaratıp yeni fikirlerin doğmasına zemin hazırlayacak.

WOW İstanbul Festivali programlaması British Council Sanat Direktörü Esra A. Aysun baş küratörlüğünde ve Sabancı Vakfı Hibe Programları ekibi ve Asena Günal (Anadolu Kültür), Aslı İkizoğlu Erensü (Sabancı Universitesi), İpek Bozkurt (Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu), Özlem Ece (İKSV), Rümeysa Çamdereli (Havle), Ülker Uncu (BGST)’dan oluşan danışma kurulu desteği ile kolektif olarak oluşturuldu.

KADINLARIN ŞEHİR HAYATINA KATILIMI PANELLER VE SÖYLEŞİLER İLE ELE ALINIYOR

WOW İstanbul Festivali’nin ilk gününde, Engelli Kadın Derneği Kurucusu Arzu Şenyurt Akdağ, İBB Sosyal Politikalar Koordinatörü Zelal Yalçın Küçük, Kadın Koalisyonu Gönüllüsü Sinem Mısırlıoğlu ve Women’s Equality Party (WEP) Lideri, politikacı Mandu Reid’in katılımıyla kadınların toplumsal hayata katılımları önündeki engeller ve kapsayıcı kentler “Şehir Hayatına Katılım” başlığıyla ele alınacak. Festivalin ikinci günü 6 Mart’ta ise, gazeteci Burcu Karakaş, akademisyen Aksu Bora, Ev İşçileri Dayanışma Sendikası Genel Başkanı Gülhan Benli, Derin Yoksulluk Ağı Kurucusu Hacer Foggo ve gazeteci-yazar Saima Mir pandemi ile birlikte artan ev içi şiddet, ev içi emek ve derin yoksullaşmayı “Şehrin Görünmeyen Yüzü” başlığı ile tartışacak. Festivalin “Şehirde Dayanışma” başlıklı üçüncü ve son panelinde, daha kapsayıcı, adil, eşit bir yaşam için harekete geçen kadınların çalışmalarına ve çözüm önerilerine yer verilecek. Gazeteci Zeynep Miraç’ın moderatörlüğünde akamedisyen ve 5 Harfliler editörü Hazal Halavut, müzisyen, araştırmacı, WOW İstanbul Festivali Danışma Kurulu Üyesi ve Havle Kadın Derneği Kurucusu Rümeysa Çamdereli, İstanbul Esenyalı Kadın Dayanışma Derneği Başkanı Adile Doğan ve feminist tarihçi Jade Bentil ise “Şehirde Dayanışma” panelinde buluşacak.

Festivalin söyleşiler bölümünde ise, başkalarının hayatında değişim yaratan kadınlar kendi hikayelerini de paylaşacakları konuşmalarlailham verecekler. Sabancı Vakfı Genel Müdürü Nevgül Bilsel Safkan moderatörlüğünde “Sabancı Vakfı Fark Yaratanlar Programı” başlığı ile Rehber Köpekler Derneği kurucusu Nurdeniz Tunçer, insan hakları hukukçusu ve “Konuşmamız Gerek” platformu kurucusu İlayda Eskitaşçıoğlu ve Alerji ile Yaşam Derneği Kurucusu Özlem Ceylan kendi fark yaratan hikayelerini paylaşacak.

British Council’in Türkiye’deki 80 yılı boyunca yolunun kesiştiği 80 kadının hikayesini anlatan ‘Kesişen yollar: 80 yılda değişen hayatlar’ seçkisinde yer alan Güneş Terkol, Esra Gönen ve Ezgi Yalınalp ilham veren hikayelerini British Council Türkiye Ülke Direktörü Cherry Gough moderatörlüğünde anlatacak.

ORTAK NOKTALARI HEYECAN, CESARET VE AKTİVİZM OLAN KADINLARDAN BÜYÜK FİKİRLER

SES Eşitlik ve Dayanışma Derneği Kurucusu Gülseren Onanç, Manifold iş birliği ile başlattığı ME! Kampanyası yaratıcısı Mimar Melis Cankara, Erişilebilir Her Şey kurucularından Hale Yıldız, Girl Up hareketi kurucusu Selin Özünaldım, yazar ve akademisyen Nora Tataryan, Ev İşçileri Dayanışma Sendikası’ndan Arzu Çelebi, Metal Kolektif kurucusu Hediye Yaşar, Kelebek Etkisi projesiyle kız çocuklarına kodlama öğreten Elif Eda Güneş, Türkiye Engelsiz Sanatçılar Merkezi (TEKSEM) ve Engelsiz Amazonlar kurucusu Gamze Elibol, Teknolojikanne.com kurucuları İpek Süer ve Derya Divrikli Gül, Pentatlet İlke Özyüksel,  Yönetmen Berna Gençalp ve Women in Games Türkiye kurucusu ve oyun yapımcısı Simay Dinç, hikâyelerini, çarpıcı çalışmalarını, kendilerine tanınmayan fırsatları nasıl yarattıklarını “Büyük Fikirler” bölümünde aktaracaklar.

WOW SESLER, WOW PERFORMANS VE WOW KONSERLER İLE FESTİVAL DOPDOLU

Festival, Birleşik Krallık ve Türkiye’den farklı disiplinlerde çalışan kadın sanatçıları da ağırlayacak. Birleşik Krallık’tan Selector Radio, Serious Müzik ve MAYK Tiyatrosu’nun performansları WOW Sesler, WOW Performans ve WOW Konser bölümlerinde seyirci ile buluşacak. Heka, Maya Law ve Bryony Jarman-Pinto’nun performansları WOW Sesler Selector Sunar bölümünde, Yazz Ahmed & Melisa Yıldırım konseri ise WOW Konser Serious Sunar bölümünde gerçekleşecek. WOW Performans MAYK Tiyatrosu Sunar bölümünde Laila Diallo ve Jo Bannon yer alacak.

British Council’in #KültürdeKadınGücü destek programı ile Türkiye’den seçtiği müzisyen ve gösteri sanatları profesyonellerinden Dilan Balkay, Duygu Demir, Ekin Tunçeli, ve Banu Açıkdeniz’in pandemi koşulları ile seyirci ile buluşamamış eserleri de WOW Sesler ve WOW Performans bölümlerinde yer alacak. Barış İçin Müzik Orkestrası ve Kardeş Türküler de programın WOW Konser bölümünde dinleyicilerle buluşacak.

Festivalde Birlikte Yemek bölümünde Refika Birgül, EkBiçYeİç ile Şehirde Ekolojik Yaşam ve Kadın Kadına Mülteci Mutfağı bizlerle birlikte olacak. Refika Birgül, mutfağından bir tarifi bizimle paylaşırken aynı zamanda konuğu Pelin Turgut ile kendi hikayeleri ve hayallerinin peşinden nasıl gittikleri üzerine sohbet edecek. Birlikte Hareket bölümünde Ebru Atilla ile ‘Şimdi Derin Bir Nefes Al’, Ekin Bernay ile Performatif Atölye Çalışması ve Hip Hop Ladies Turkey ile Dans Üzerine yer alacak. Ayrıca Zeynep Atakan’ın sunuşu ile Mülteci Kadınlar temalı Sabancı Vakfı 1. Kısa Film Yarışması Seçkisi’nden kısa filmler gösterilecek. Sivil Alan bölümünde ise, Sabancı Vakfı Hibe Programı Seçkisi ve Paydaşlardan Görüntüler festival katılımcıları ile buluşacak. Festivalin kapsayıcılık ilkesi ile düzenlenecek interaktif Sivil Alan Atölyeleri, farklı alanlardaki sivil toplum kuruluşları yürütücülüğünde, ön başvuru ile kayıt yaptıran katılımcılara açık olacak.