kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

x-ist’te yeni sergi: “Açık Dünya”

26 Ocak 2022

x-ist, 27 Ocak – 12 Mart 2022 tarihleri arasında Tayfun Gülnar‘ın “Açık Dünya” başlıklı, galeride gerçekleşecek üçüncü kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor.

Tayfun Gülnar’ın günümüz dünyasından uzakta sakin manzaraları ve dönüşüm içindeki figürlerini bir araya getirdiği sergi, sanatçının 15. ve 16. yüzyıl Avrupa resminin ölçütleriyle oynadığı bir dizi eseri barındırıyor. Manzara ve iç mekân resimleri üzerinden kurduğu zamanlar arası ilişkiyi izleyiciyle buluşturan sanatçı; kapalılık, güvenlik ve denetim kavramlarının birey üzerindeki bedensel ve zihinsel etkilerinden sıyrılmanın yollarını arıyor.

Geçmiş üretimlerinde detaycı üslubunu monokrom bir paletle dışa vuran sanatçı, huzurlu ve umutlu olma ihtiyacından hareketle resimlerinin geçirdiği değişimi “Açık Dünya “da gözler önüne seriyor. Gülnar, resimlerine renk etkisini eklemenin yanı sıra önceki serilerinde oluşturduğu canlıları yeni figüratif formlara dönüştürüyor. Sergide yer alan ‘Venüs’e Tapınma’, ‘Umutsuz Boşluk’, ‘Başkalaşım’ gibi eserler, doğum ve ölümü iç içe geçiriyor. Figürler üzerinden hastalık, sağlık, bozulma, ölüm ve yaşam hallerini okumaya olanak veren resimler, Leonardo da Vinci ve Tiziano Vecellio manzaralarının atmosferinden besleniyor. Gündüzleri, geceleri, afetleri, dirençli yaşamı ve umudu gerçeklikte olduğu gibi iç içe geçiren resimlerinde Gülnar, gündelik yaşamın etkilerini, modern dünyaya paralel bir yerde kurgulayarak sunuyor.