XXF – VERY VERY FRENCH FESTIVAL BABYLON’DA

22 Kasım 2017

İstanbul Fransız Kültür Merkezi ve Babylon işbirliğiyle gerçekleşen XXF – Very Very French Festival, bu yıl 23 Kasım – 6 Aralık 2017 tarihlerinde gerçekleşiyor. Festival kapsamında Amadou & Mariam, Kartell, Erik Truffaz, Vincent Peirani, Amine Edge & Dance, Aquaserge ve Juniore Babylon’da sahne alıyor.

“Welcome To Mali” ile 52. Grammy Ödülleri‘nde “En İyi Çağdaş Dünya Müzik Albümü” ödülüne aday gösterilen Malili Afro-blues ikilisi Amadou & Mariam, XXF Very Very French Festival kapsamında Babylon’da. Bugüne kadar sekiz albüm kaydeden ikili, görme engellerine rağmen müzikle tüm engelleri yıkıyor.

Günümüzün özgün müzisyenlerinden Fransız trompetçi Erik Truffaz, cazı ham haliyle değil, günümüzün modern türleri arasından seçtiği seslerle harmanlıyor. Sanatçı, İlhan Erşahin, Syl Johnson, Nya, Mounir Troudi, Hüsnü Şenlendirici, Philippe Garcia gibi dünyanın dört bir köşesinde farklı akımları temsil eden müzisyenlerle ürettiği albümler ve sergilediği performanslarla kendini caz dünyasında ayrı bir karakter olarak konumlandırıyor.

Kariyerinin başında sayısız uluslararası ödül ve yarışma kazanan klarnet ve akordeon virtüözü, vokal ve besteci Vincent Peirani, Django Reinhardt tarafından 2013’te Yılın En İyi Müzisyeni ödülüne layık görüldü ve  2014’te Les Victoires du Jazz’da Yılın Müzisyeni ödülünü aldı. Fransız meslektaşı soprano saksafoncu Emile Parisien ile Belle Époque isimli albümünü yayımlayan Peirani, dünya klasiklerinden modern caza ve chanson’a uzanan tüm müzik deneyimini akordeonun çeşitli ses olanakları ile Babylon sahnesinde bir araya getiriyor.

Fransa’da yükselen G-House (Gangsta House) akımının öncü figürlerinden Amine Edge & Dance, house, soul ve 80’ler hip-hop ekseninde dinleyicileriyle buluşuyor. Bağımsız plak şirketi Desolat etiketiyle yayımlanan ve Loco Dice’nin desteğini alan “FCK UR OPINION” EP’leri ile teknoya da uzanan ikili, bugüne kadar duyulmamış karanlık ritimleri de sahneden yaymayı başarıyor.

Tame Impala, Stereolab, Melody’s Echo Chamber, Acid Mothers Temple elemanlarından oluşan Aquaserge Türkiye’de ilk kez Babylon’a konuk oluyor. Afrobeat’ten, tango, funk, Karayip ritimleri ve krautrock’a uzanan geniş bir repertuvar sunan ekip, yeni albümü “Laisse ça être”in ardından Liverpool Psych Fest, R.I.O. Festival, Faust’s Klangbad gibi önemli sahnelerinden sonra Babylon’da!

Anna Jean öncülüğünde kurulan Fransız indie pop dörtlüsü Juniore, müziğinde retro Fransız pop unsurlarını surf gitar tınılarıyla birleştiriyor. Vokal stiliyle Françoise Hardy’ye saygı duruşunda bulunan Juniore Türkiye’de ilk kez Babylon’un konuğu oluyor.

Etkinlik Takvimi:

23 Kasım 2017 Perşembe      Amadou & Mariam

24 Kasım 2017 Cuma             Kartell

24 Kasım 2017 Cuma             Cézaire

25 Kasım 2017 Cumartesi    Erik Truffaz

30 Kasım 2017 Perşembe     Vincent Peirani

2 Aralık 2017 Cumartesi      Amine Edge & Dance

6 Aralık 2017 Çarşamba      Aquaserge

6 Aralık 2017 Çarşamba      Juniore