kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Yahudi Kültürü Avrupa Günü bu yıl çevrimiçi

23 Ekim 2020

Avrupa’nın 35 ülkesi ile birlikte her yıl Türkiye’de de organize edilen Yahudi Kültürü Avrupa Günü, tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi sebebiyle bu yıl 25 Ekim Pazar günü çevrimiçi olarak sosyal medya üzerinden katılımcılarla buluşacak ve bir yıl boyunca erişime açık kalacak.

18 yıldır düzenli olarak Galata’da ve son yıllarda da 500. Yıl Vakfı Türk Musevileri Müzesi’nde kutlanan Yahudi Kültürü Avrupa Günü (YKAG) etkinlikleri Müze500 üzerinden takip edilebilecek.

Ziyaretçilere dopdolu bir program sunan etkinliğin özel bölümüne ise sınırlı sayıda davetli katılım sağlayabilecek. 25 Ekim günü saat 10.00’da başlayacak “Galata’da Yahudi İzleri ve Geçmişi Turu” ile İstanbul’da bulunan 4 sinagog (Avusturya Aşkenaz Sinagogu, İtalyan Sinagogu, Aşkenaz Terziler Sinagogu – Schneider Temple Sanat Merkezi ve Neve Şalom Sinagogu) kapılarını ziyarete açarak kültür turlarıyla ilgilenenlere çok özel bir gün geçirme fırsatı sunacak. Müzenin sayfasından gerçekleştirilecek katılımın kaydı 30 kişi ile sınırlı.

Aynı gün saat 16.00’da, İstanbul’da ilk kez, yepyeni bir yürüyüş rotasında, İstanbul’un kimliği ile bütünleşen, Kamondo ailesinin izinde, Mois Gabay rehberliğinde 1.5 saat sürecek ve müzedeki sunumla başlayacak olan “Kamondoların İstanbul’a Katkıları Turu“ yapılacak. Tur kapsamında Kamondo Han, Kamandoların Felek Sokak’taki rezidansları, Kamondo Merdivenleri gezilebilecek.

Müzenin sitesinde yer alacak etkinliklerden biri de Yahudi Kültürü Avrupa Günü kapsamında Sefarad Yahudi kültüründe ayrı bir yer tutan çocuk şarkılarını, Türkiye Sefarad Yahudi toplumunun haklı gururu Estreyikas d’Estambol çocuk korosunun seslendireceği konser. Grubun kurucusu ve şefi İzzet Bana’nın müthiş çalışmaları neticesinde 12 şarkıdan oluşan yeni müzik albümü “Kantikas i dichas Infantiles Sefaradis”in şarkılarının da yer aldığı konser dinleyicilerin kulaklarının pasını silecek.

Program kapsamında Türk-Sefarad müziğinin en otantik temsilcisi Karen Gerson Şarhon’dan hikayeleriyle birlikte geleneksel Judeo-Espanyol şarkılardan oluşan bir müzik şöleni, Moris Levi’den ‘Yahudi Olma Geleneği’ sohbeti, müzik terapisti Renan Koen’in, Holokost kamplarında ‘‘Pozitif Direnç’’ gösteren cesur bestecilerin müziklerini araştırma serüveni, kamplara ziyarete götürdüğü gençlerle yapılan söyleşiler; onların yarattığı sanat ürünlerinin ilham verici hikayesi de online olarak izlenebilecek.

Her yıl en ilgi çeken bölümlerden biri olan ‘Bir Yahudi ile Yüz Yüze’’de Dinler Tarihi ve Karşılaştırmalı Dinler Tarihi konularında uzman Yusuf Altıntaş ile Yahudi kültürü üzerine bilinmek istenenler; inançlar, pratikler, gelenekler, söylenceler, doğrular, yanlışlar ve doğru bilinen yanlışlar masaya yatırılacak.

Şef Yako Taragano liderliğinde, Türk Musikisi usul ve makamlarında ve Türk müziğinin otantik sazları eşliğinde Sefarad Yahudilerinin sinagog ilahileri, Türk Sefarad Mutfağı belgeseliyle bir kültürün mutfağına seçkin bir bakış, 15. yüzyılda İspanya’dan göç eden Yahudilerin konuştuğu, bugüne kadar yaşamış olan Judeo – Espanyol dilinin, deyimlerle fıkralarla yaşayan hikâyesi ve bir klasik olan ‘Bir Yahudi Düğünü’ de meraklısı için yepyeni keşifler sunacak.

Ödüllü fotoğraf sanatçısı İzzet Keribar’ın yıllar içinde Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden derlediği, Türk Yahudilerinin gelenek ve göreneklerini yansıtan fotoğraflarından oluşan sergisi, çevrimiçi olarak ziyarete açıkken; Enver Arcak’ın yönettiği “Hermana: Ankara Yahudilerinin Anlatılmamış Tarihi” adlı ödüllü belgesel de bir hafta boyunca ücretsiz olarak izlenebilecek.