kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Yahudi Kültürü Avrupa Günü Kasım’da

3 Kasım 2017

Türkiye’de yaşayan Yahudilerin kültür ve geleneklerinin çeşitli etkinliklerle tanıtıldığı, ülkemizde de 2001 yılından beri düzenlenmekte olan ve Avrupa’nın 35 farklı ülkesinde organize edilen Yahudi Kültürü Avrupa Günü bu yıl 5 Kasım 2017 tarihinde 500. Yıl Vakfı Türk Müsevileri Müzesi ve Neve Şalom Sinagogu ve Kültür Merkezi işbirliği ile gerçekleştirilecek.

Tamamı halka açık olan etkinliklerde müzik dinletileri, söyleşiler, kitap tanıtımları, belgesel film gösterimleri, sergiler ve çeşitli lezzetler ile Neve Şalom Sinagogu’nda gerçekleşecek temsili düğünden oluşan program, ziyaretçileri Türk Yahudilerinin geleneklerine doğru bir yolculuğa çıkaracak.


Dr. Siren Bora ‘Anadolu Yahudileri’ adlı kitabını ilk kez tanıtıyor
Yahudi tarihi üzerine yazdığı tez ve çalışmalarla tanınan Dr. Siren Bora,
“Anadolu Yahudileri”’adlı son kitabında, Anadolu topraklarında aslında iki bin altı yüz yıllık bir geçmişi olan Anadolu Yahudileri olgusunun tarihsel kökenlerini somut belgeler ışığında açıklıyor. Prof. Dr. İlber Ortaylı’nın da önsözüyle destek verdiği kitabın ilk kez tanıtımı yapılacak bu etkinlikte, yazar bir söyleşi yapacak ve kitabını imzalayacak.

Yahudi müziklerinden bir ziyafet
Osmanlı Türk Sefarad Kültürü Araştırma Merkezinin direktörü Karen Gerson Şarhon’un “Sefarad Müziği” konulu müzikli sunumunun ardından Yako Taragano ve Sefarad İlahileri Korosu misafirlere “Sefarad Sinagog İlahileri”ndeoluşan bir konser verecek. Sefarad İlahilerinin Türk Sanat Musikisi ile benzerlikleri dinleyenleri şaşırtacaktır.
Bir diğer müzik etkinliği de prodüktör İzzet Bana, müzik direktörü ve orkestra şefi Yusuf Cefi Sağlamlar ile solistler Cenk Rofe ve Ediz Bahar’ın, vokalde de Estreyikas D’Estambol Çocuk Korosunun olduğu “Poptan Müzikale, Müzikallerden Klasiklere Yolculuk” konseri.

Farklı konularda fotoğraf sergileri
Üç ayrı alanda üç farklı sergi; Silvyo Ovadya’nın küratörlüğünde “Osmanlı’da Yahudi Kıyafetleri Sergisi”, fotoğraf sanatçısı Alberto Modiano’nun küratörlüğünde “İstanbul Sinagogları Fotoğraf Sergisi”, Focus Fotoğraf Grubu üyelerinin çektiği “Usta Eller Fotoğraf Sergisi” gün boyunca izleyicisiyle buluşacak.

Yaşayan Kütüphane ile her türlü soruya cevap
“Gelin Tanış Olalım” ekibinin Yaşayan Kütüphane adlı etkinliğinde ziyaretçiler gün boyu Yahudilik hakkında bilmek istedikleri veya merak ettikleri tüm soruları canlı kitaplara sorabilecekler.

Yahudi yazarlardan kitap sohbetleri
Aaron Nommaz ‘Yahudi Casus Jozef Nasi’ kitabı ile ilgili sunumunun ardından kitabını imzalayacak. Selin Feldman Nahmiyas, İdil Hazan Kohen ve Ester Almelek de kitaplarını imzalarken ziyaretçiler kendileriyle sohbet etme imkânı bulacak.
Şalom Gazetesi’nin karikatüristlerinden İzel Rozental ‘Türküm Yahudiyim Karikatürcüyüm’  konulu bir söyleşi yapacak ve sonrasında kitaplarını imzalayacak.
Tüm kitaplara o gün müze dükkânından ulaşılabilecek.

Müzede bir gün ve belgesel film
Gün boyunca müze rehberler eşliğinde gezilebilecek. Ayrıca, Enver Arcak’ın hazırladığı Ankara Yahudilerini anlatan “Hermana” isimli belgeseli de izlenebilecek.
Ziyaretçiler müzenin Gerez Cafesi’nde Sefarad lezzetlerini de tadımlayabilecekler.

Temsili bir Yahudi Düğünü ve dans gösterisi ile gün son bulacak
Etkinlik gününün sonunda Yahudi geleneklerinin önemli bir parçası olan “Yahudi Düğünü” Aşkenaz ritüellerine göre temsili olarak canlandırılacak. Neve Şalom Sinagogu’nda gerçekleşecek düğünün ardından Şemeş Karmiel Grubu ve Gençler’den oluşan ekibin danslarıyla gün son bulacak.

1930’lu yılların Galata’sında rehber eşliğinde nostaljik bir yolculuk
Yahudi toplumunun ağırlıklı olarak yaşadığı mahalleleri keşfetmek için etkinlik günü, profesyonel tur rehberi ile başta sinagoglar olmak üzere adım adım Galata’yı gezmek de mümkün.

Etkinliklerin tam programına www.muze500.com adresinden ulaşılabilir.