kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Yalıkavak Marina’da yeni sergi: ‘Multiverse Portal’

24 Ağustos 2021

11 Haziran 2021 tarihinde DasDas‘ta açılan, Zenger küratörlüğünde ve Paribu sponsorluğunda gerçekleşen Ouchhh‘un işlerinin yer aldığı “Parallel Universe” başlıklı sergi, 15 Ağustos – 30 Eylül 2021 tarihleri arasında ‘Multiverse Portal’ başlığı ile Yalıkavak Marina’da yer alıyor.

Sergi, şu ana kadar 52’den fazla ülkede; bilim, sanat ve teknoloji ekseninde sanat yerleştirmelerini milyonlarla buluşturan Ouchhh Stüdyo’nun ‘Atlas Okyanusu Veri Boyama Deneyimi’, ‘Yapay Zeka Van Gogh Veri Boyama Deneyimi’ ve ‘Göbeklitepe Mimari Veri Sergisi’ isimli üç eserinden oluşuyor.

Kuzey Atlas Okyanusu ile Biskay Körfezi’nin halka açık milyonlarca verisiyle oluşturulan; Ouchhh Stüdyo’nun yapay zeka ve makine öğrenme algoritmalarını kullanarak sualtı ve okyanus zenginliğiyle ilgili farkındalık yaratmayı hedeflediği ‘Atlas Okyanusu Veri Boyama Deneyimi’ ile ziyaretçiler, okyanus ve denizlerin büyüleyici dünyasının içine sürüklenecek.

Dünyaca ünlü ressam Van Gogh’un hafızalardan çıkmayan yağlı boya tabloları ve eskizlerinin çeşitli yapay zeka algoritmalarının kullanımıyla görsel bir şölene dönüştüğü ‘Yapay Zeka Van Gogh Veri Boya Deneyimi’ ziyaretçilere bu eşsiz eserlerin arasında dolaşma şansı sunacak.

‘Göbeklitepe Mimari Veri Sergisi’yle ise ziyaretçiler, dünyanın en eski antik köken verilerinin bilinci ve yapay zekanın buluşmasına tanıklık edecek.