kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

“Yanık Saraylar” Pilot Galeri’de

22 Mayıs 2018

Pilot, 12 Mayıs – 16 Haziran 2018 tarihleri arasında Hale Arslan, Can Küçük ve Gökhan Gökseven’in farklı dönemlerde farklı medyumlarla yaptıkları üretimleri örnekleyen “Yanık Saraylar” adlı grup sergisine ev sahipliği yapıyor.

Sergi, ortadan kalkmış bir geçmişe, geride bırakılmış bir döneme veya mekana ait kırılma noktalarını, kopuşları ve sonrasında yaşanabilen patlama anlarını takip ediyor.

Kırılmaların üzerini illa örtmek mi gerekir? Geçiş dönemlerinin şiddeti nasıl ve ne kadar hissediliyor? Hayal kırıklıklarından kaçmak için bir neden var mı? “Yanık Saraylar” kişisel ayrılık ve travma hikayeleri anlatmakla değil; hikayedeki yol ayrımına gelindiğinde hissedilen gerginlik, üzüntü, korku gibi ortak duyguları açığa vurmakla ilgileniyor. Sanatçılar kaygıyı, rahatsızlığı ve bir şeyleri kaybetme hissini nesnelere, resimlere, darbelere ve titreşimlere dönüştürürken biri sakin, diğeri melankolik, ötekisi sert yollara başvurabiliyor. Yanıklar, alevler, çatlaklar, etrafa dağılmış ve bütünlüğü bozulmuş parçalar bir şeylerin normal seyrinde ilerlemediği hissini iyiden iyiye kuvvetlendiriyor. Serginin tümüne yayılan bu his aslında herkese bir yerden değiyor. Sergideki işlerin her biri izleyiciye ‘sizin kırılma noktanız neresi(ydi)’ sorusunu soruyor.